Anadolu Ajansının (AA) "Türkiye'nin Uzay Yürüyüşü" başlıklı dosyasının 11. ve son haberinde, Gezeravcı'nın değerlendirmelerine yer verildi.

Almanya’dan yaklaşık 3 milyar euroluk tank siparişi Almanya’dan yaklaşık 3 milyar euroluk tank siparişi

Gezeravcı, AA muhabirine, bilimsel deneyler icra etmek üzere gittiği Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) geçirdiği sürenin, bugüne kadar hiç hayal etmediği bir alanda kendisine tecrübe kattığını söyledi.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde askeri uçuşlara tekrar başladığını, aynı zamanda Türkiye Uzay Ajansındaki (TUA) faaliyetlerini sürdürdüğünü anlatan Gezeravcı, son dönemde yoğun şekilde konferanslara katılarak tecrübelerini gençlerle paylaştığını bildirdi.

Gezeravcı, gençlerin, bu ilham hikayesinden yola çıkarak, devletin güçlü iradesinin yansıdığı her alanda potansiyellerini ortaya koyabileceklerini bilmelerinin önem taşıdığına işaret etti.

Gençlerin en fazla uzayda yaşamla ilgili detayları merak ettiğini aktaran Gezeravcı, "Bu alanda açık kaynaklarda arşivler var ama kendi dillerini konuşan, kendi içlerinden çıkmış bir Türk insanından direkt bunun cevabını aldıları için çok heyecanlılar." diye konuştu.

Gezeravcı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın vizyonuyla çıkılan bu yolda, artık ilkokul çağındaki çocukların bile hayallerinde uzayın olduğunu görmenin son derece mutluluk verici olduğunu dile getirdi.

Bu süreçte kendisini en şaşırtan sorunun 7 yaşındaki bir çocuktan geldiğini anlatan Gezeravcı, "Uçaklardaki 'G' kuvvetinin, uzay aracındaki 'G' kuvvetinden farkının ne olduğunu sorması beni çok şaşırttı. Çok daha üst seviyede bir yaş grubundan bu soruyu beklerken, 7 yaşındaki bir kardeşimizden duyduk." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA