Rusya’nın Crocus Konser Salonu’na Mart ayında düzenlenen saldırının ardından ikinci bir yerel saldırıya karşı Milli İstihbarat Teşkilatı’nın Rus yetkilileri uyardığı bildirildi. Rusya merkezli TASS haber ajansı tarafından 18 Haziran günü yapılan habere göre Türkiye, olası eylemi önleme konusunda Rusya’ya katkıda bulundu.

İlgili eylemin, Rusya’da yasaklanan İslam Devleti Örgütü ile bağlantısı olan Horasan Vilayeti üyeleri tarafından kalabalık bir alışveriş merkezine planlandığı belirtilmekte. Bu bağlamda habere göre 2024 yılının Ocak ayında İstanbul’da bulunan İtalyan Santa Maria Katolik Kilisesi’ne gerçekleştirilen saldırıyı üstlenen Horasan Vilayeti’nin izini süren Türk istihbaratı, Rusya’ya ilgili uyarıyı yapmadan önce birçok kişiyle temasta bulunmuş ve sorguya çekmişti.

23Moscow Attack What We Know 1 Ghzb Article Large

Crocus Konser Salonu 2024 Mart (Görsel: The New York Times)

Crocus Konser Salonu Saldırısı

22 Mart 2024 tarihinde Rusya’nın Moskova Oblastı’nda bulunan Krasnogorsk kentindeki Crocus City Hall müzik mekanında bir terör saldırısı meydana gelmişti. Bu bağlamda ilgili saldırıyı Irak ve Şam İslam Devleti’nin Afganistan merkezli bölgesel kolu Horasan Vilayeti üstlenmişti.

Saldırıda en az 133 kişinin öldüğü ve 500’den fazla kişinin de yaralandığı açıklanmıştır. Saldırıdan sonra beyaz bir arabayla kaçan 4 şüpheli, 22 Mart akşamı Moskova’nın yaklaşık 340 kilometre güneybatısındaki Bryansk Oblastı’nda Ukrayna sınırından 140 kilometre uzakta yakalanmıştır.

Romanya’nın devasa silah tedarik planı Romanya’nın devasa silah tedarik planı

Moskova Saldirisi

Kaynak: defenceturk.net