SON DAKİKA
reklam

UZDER Genel Başkanı Yakup Toprak, Uzman Çavuşların Sorunlarını Dile Getirdi

Bu haber 12 Eylül 2018 - 17:53 'de eklendi.

BengüTürk TV’de Cem Açıkgöz’ün Gün Arası programına konuk olan UZDER Genel Başkanı Yakup Toprak uzman çavuşların sıkıntılarına ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

Sözlerine yurt içinde ve dışında kahramanca görev yapan uzman çavuşlarımızı ve TSK'nın güzide personeline başarılar dileyen , BengüTürk TV'ye de ayrıca teşekkür etti.

Uzman Çavuşların Beklentileri

  • 3269 Sayılı Yasanın Sözleşmeli Statüsünden Çıkartılıp Kadro Verilmesine İlişkin Neler Söylersiniz?

2227 yıllık geçmişe sahip, geçmişi şan ve şerefle dolu, Dünya ordularının gıpta ile baktığı TSK'da geçici işçi modeli olması bizim yüreğimizi yaralıyor. Sn. Cumhurbaşkanı'da bunu değerlendirecektir diye umuyorum. kardeşlerimizin de kadroya geçmesi için mücadelemizi etkin ve yetkin şekilde devam ettiriyoruz. Emekçi ve taşeron kardeşlerimize bile kadro verilirken, 2227 yıllık TSK'nın içinde sözleşmeli kavramı kadar insana acı veren başka bir şey olamaz.

Ayrıca TSK'nın içinde sadece uzman çavuşların sözleşmelerinin kaldırılmasını değil subay ve astsubayların da sözleşmeli kavramlarının kaldırılmasını istiyoruz.

  • Uzman Çavuşlara 3600 ek gösterge talebi tarafınızdan devam ediyor? Bu konu hakkında neler söylersiniz?

Sayın Cumhurbaşkanımız seçimden önce biliyorsunuz bir vaatte bulundu kendileri, başka meslek gruplarına 3600 ek göstergenin verilmesini söylemişlerdi. Bu bizi üzdü. Çünkü yaşamın karşılığı yok. Siz bir okul ve müessese bitirebilirsiniz. Ama, her gün şehadet mertebesine talip olan ve uzman çavuşların da 3600 ek göstergeyi hak ettiğini düşünüyorum.

TSK'da şöyle bir tanım vardır "çayda dem, askerde kıdem" derler. Şimdi uzman çavuş kardeşlerimizin kıdemleri yok, 20 yıllık uzman çavuş ve yeni başlayan bir uzman çavuşu bir tutuyorlar. Bu büyük bir haksızlık. Rütbe ilerlemesi de olmuyor. TSK'da "marifet iltifata tabidir" derler. TSK'da tüm subayların rütbeleri sarı iken, uzman çavuşların rütbeleri kırmızıdır. Sanki üvey evlat muamelesi görüyorlar.

  • Uzman Çavuşluktan Sivil Memurluğa Geçenlerin Sorunları, 3600 ek gösterge ve Uzman Çavuş kimliğinin verilmemesi hususunda görüşleriniz nelerdir?

Şimdi 3269 sayılı kanuna göre personel temin ediyorlar, yıllarca asker elbisesi giydiriyorsunuz ve vatan bekasına hizmet ettiriyorsunuz. 6000 sayılı kanun ile uzman çavuşlara 45 yaş kuralı çıkartılmıştı. 45 yaşına gelindiğinde emeklilik hakkı geliyordu ve 45 yaşına gelince gününüz yeterli değil sizi 3 ay, 6 ay, 1 yıl gibi sivil memurluğa ben seni vereyim, gününü doldurduğunda da buradan emekli ol diyorlar. Ama buradan sonra sıkıntı başlıyor. Sivil memura 657 sayılı kanuna tabi tutuyorsunuz ve buradan emekli ediyorsunuz. Bu ne demek? Yıllarca hizmet ettiği görevinden istifade ettiği bütün haklarından feragat ettiriliyor. Yatay geçiş yapılsa ne olur? Bu sayede uzman çavuşların hakları gasp edilmemiş olur.

  • Uzman Jandarmaların Okulda Geçirdikleri Süre Hizmetten Sayılmıyor. Bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz?

Uzman jandarmaların okulda geçirdikleri süre malesef hizmet olarak sayılmıyor. Bu uzman jandarma kadrosunda ki arkadaşların okulda sigortaları da olmuyor. Fakat konjonktüre bakıyorsunuz, subayın, astsubayın ve polisin okulda geçirdiği süre hizmete giriyor ve kıdem sayılıyor. Bu çifte standarttır.

  • Orduevi sorunu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ben Genel Başkanı olarak orduevi sorununu burada söylerken bile yüzüm kızarıyor. Utanıyorum. TSK'nın kimliğini taşıyan bir askere orduevi neden yasak olur? Statü anlamında sakıncası nedir? Eğer uzman çavuş veya jandarma sizin tasvip etmediğiniz bir statü ise siz kaldırın. Siz çözün bu sorunu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.