Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Gezi Parkı davasında Sanık Mehmet Osman Kavala'nın hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs etme; sanıklar Mine Özerden, Çiğdem Mater Utku, Şerafettin Can Atalay ve Tayfun Kahraman'ın hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs etmeye yardım suçlarından mahkumiyetlerine dair hükümlere yönelik temyiz istemlerinin incelenmesini tamamladı.

Fırat ve Dicle havzalarında iklim değişikliğinin toz fırtınalarına etkisi incelenecek Fırat ve Dicle havzalarında iklim değişikliğinin toz fırtınalarına etkisi incelenecek

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılan Osman Kavala hakkındaki mahkumiyet hükmünü onadı.

Kararda; Sanık Osman Kavala'nın, uluslararası spekülatör George Soros'un kurduğu Açık Toplum Enstitüsü'nün ülkemizdeki temsilciliği olan Açık Toplum Vakfı üzerinden Gezi Parkı eylemlerini organize ettiği, Gezi Parkı eylemleri ile ilgili süreçlerin dönemin Açık Toplum Vakfı Genel Müdürü olan firari sanık Gökçe Tüylüoğlu tarafından George Soros'a zaman zaman yüz yüze aktarıldığı ve bu eylemlerin, Açık Toplum Vakfı adına kurucu üyesi olan sanık Mehmet Osman Kavala tarafından koordine edildiği, Gezi Parkı eylemlerinin başlamasından kısa bir süre önce 5 Nisan 2013 tarihinde Kavala'nın, firari sanık Gökçe Tüylüoğlu ile birlikte Açık Toplum Enstitüsü'nün merkezinin yer aldığı Budapeşte'ye George Soros'un da katıldığı toplantıya gittiğine dikkat çekildi.