Yeni Kaledonya Yüksek Komiserliğinin yayımladığı bildiriye göre, Kanak lider Christian Tein'in de aralarında bulunduğu 7 bağımsızlık yanlısının tutuklu kalmak üzere 17 bin kilometre uzaktaki Fransa'ya gönderilmesinin ardından Ada, şiddet olaylarına sahne oldu.

Fransız kolonisi Yeni Kaledonya'da bağımsızlık yanlısı lider dahil 11 kişi gözaltına aldı

Fransız kolonisi Yeni Kaledonya'daki uluslararası havalimanı yeniden hizmete açılıyor

Yeni Kaledonya'nın bağımsızlık yanlısı lideri Fochi'ye göre Fransa, Ada'da barış yolundan saptı

Fransa, Yeni Kaledonya'da halkın meşru taleplerini bastırmak için asker takviyesini sürdürüyor

GÖRÜŞ- Yeni Kaledonya protestoları: Yerliler Fransız sömürgeciliğine karşı isyanda

Polonya, 1944'teki Kırım Tatar Sürgünü'nü "soykırım" olarak tanıdı Polonya, 1944'teki Kırım Tatar Sürgünü'nü "soykırım" olarak tanıdı

Yeni Kaledonya Kongresi üyesi Sakilia: Ada'daki krizin sorumlusu Fransa devleti

Sömürgeci Fransız yönetiminin yerleşimcilere bölgesel seçimlere katılma hakkı tanıyarak Yeni Kaledonya'nın yerel halkı Kanakları seçimlerde etkisizleştirmek için hazırladığı anayasal reforma karşı çıkan bağımsızlık yanlılarının gözaltına alınması protesto olaylarına neden olurken başkent Noumea'daki bir polis merkezinin de aralarında bulunduğu bazı binalar ve araçlar ateşe verildi.

Çıkan olaylarda bir kişinin yaralandığı bildirildi.

Noumea'nın bazı bölgelerindeki okullarda eğitime ara verildi.

Yeni Kaledonya'da Fransız hükümetinin anayasal reform girişimine karşı çıkan bağımsızlık yanlıları, 13 Mayıs'ta harekete geçmişti.

Fransız hükümeti Yeni Kaledonya halkı Kanakların meşru taleplerini güç kullanarak bastırmak için bölgeye çok sayıda polis ve jandarma göndermiş ve olağanüstü hal ilan etmişti.

Ada'da yaşanan olaylarda 2'si jandarma 9 kişi hayatını kaybetmişti. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa'da 30 Haziran ve 7 Temmuz'da yapılacak erken genel seçimler öncesi anayasal reform girişimini askıya aldığını duyurmuştu.

Yeni Kaledonya'da yerleşimci Fransız seçmenlerin sayısını artıracak anayasal reformun yürürlüğe girebilmesi için Fransız Parlamentosunun iki kanadının bir arada toplandığı Kongrede kabul edilmesi gerekiyor.

Kaynak: AA