Yunan Silahlı Kuvvetleri yaptığı açıklamada Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Dendias’ın da katılımıyla Adalar Denizi’ndeki bir adacığın geri alınmasına yönelik deniz tatbikatı gerçekleştirdiklerini duyurdu. Kathimerini tarafından yapılan habere göre Dendias, Yunanistan Genelkurmay Başkanı’nın yanı sıra kara, deniz, hava kuvvetleri komutanları ve filo komutanının da eşlik ettiği tatbikatı yakından gözlemlemek üzere 3 Haziran Pazartesi gecesi helikopterle Spetsai firkateynine gitti.

Kaynaklara göre tatbikat, Adalar Denizi’nde bulunan Ahikerya adası yakınındaki gerçekleştirildi. Bu bağlamda haberde tatbikatın gizli tutulduğu ifade edilmekte. Ek olarak tatbikata Yunan Silahlı Kuvvetleri’nin tüm kollarından kuvvetlerin katıldığı ve tatbikatın gece gerçekleştirildiği aktarılmakta.

Putin, yarın ve 19 Haziran’da Kuzey Kore’yi ziyaret edecek Putin, yarın ve 19 Haziran’da Kuzey Kore’yi ziyaret edecek
Spetsai Fırkateyni

Yunanistan tarafından gerçekleştirilen tatbikatın Türkiye tarafından gerçekleştirilen EFES-24 tatbikatından sadece bir hafta sonra gerçekleştirilmesi ve ana senaryo kapsamında bir adanın ele geçirilmesi ise göze çarpmakta.  Kataigis tatbikatı 6 Haziran Perşembe günü sona erecek. Buna ek olarak Girit’in güneyindeki hava sahasında da askeri tatbikatlar yapılacak.

Türkiye ve Yunanistan’dan Ege’de ortak tatbikat

Milli Savunma Bakanlığı 9 Mart tarihinde sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada NATO Mayına Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2’de görevlendirilen Türk mayın avcısı TCG ANAMUR’un Ege Denizi’nde Yunanistan Deniz Kuvvetleri’ne ait HS Evropi ile ortak eğitim tatbikatları gerçekleştirdiğini belirtmişti.

Bahse konu tatbikat ile Çanakkale ve Soros körfezinde mayın harbi tatbikatı icra edilmişti. Tatbikata Kara Kuvvetleri’nden bir helikopter, Hava Kuvvetleri’nden 2 adet F-16, bir mayın döküş uçağı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan 2 adet sahil güvenlik gemisi katılmıştı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan ise 8 adet mayın avlama gemisi, bir komuta kontrol gemisi, bir firkateyn, 2 adet karakol gemisi, 2 adet helikopter, bir Sualtı Savunma timi, 2 adet otonom sualtı aracı ve bir insansız hava aracı katılmıştı.

Kaynak: Defenceturk.net