Doğu Türkistan tarihinde Çin yönetiminin yaptığı en kanlı katliamlardan olan 5 Temmuz 2009 Ürümçi Katliamı'nı tetikleyen 26 Haziran Şavguan saldırısı unutulmuyor.

ÇİN'DE KANLI ŞAVGUAN SALDIRISI

26 Haziran 2009 gecesi, Şavguan'daki bir oyuncak fabrikasının 10 binden fazla Çinli işçi, Uygur Türkü kızların namusunu korumak için fabrikadaki bazı Çinlililere karşı tepki gösteren Uygur Türklerine karşı birleşti. Çinli işçiler elinde bıçak, balta, demir ve tokmaklarla Uygur Türklerinin kaldığı yatakhaneyi bastı. Kanlı saldırı, 5 Temmuz Ürümçi Katliamı'nın fitilini ateşleyen olaylardan birisi oldu.

Httpsteyit.orgfotograflarin Dogu Turkistandaki Cin Zulmunu Gosterdigi Iddiasi

UYGUR TÜRKLERİNE KANLI BASKIN

26 Haziran 2009'da, Çin’in Guangdong eyaletine bağlı Şavguan ilçesindeki oyuncak fabrikasında zorla çalıştırılan bine yakın Uygur Türkü gence Çinli işçiler saldırdı. Yıllardır Çin Komünist Parti hükûmetinin Doğu Türkistanlıları Çin’e götürmesi yüzünden ortaya çıkan rahatsızlığın üzerine bu olaylar ülkede geniş yankı uyandırdı.

Bu olaydan sonra hükûmetin ısrarla Doğu Türkistanlıları suçlayan söylemleri ve bazı Çinlilerin sosyal medya platformlarındaki ırkçı paylaşımları, Uygur Türkleri arasında infiale yol açtı. Oyuncak fabrikasında yaşanan katliamda kaç kişinin hayatını kaybettiği halen bilinmiyor. Görgü tanıklarının ifadelerine göre, o gece sabaha kadar süren saldırılara Çin hükûmeti tarafından hiçbir şekilde müdahale edilmedi. 

Doğu Türkistanlılar aradan 15 yıl geçse de hâlâ 26 Haziran Şavguan saldırısında hayatını kaybedenleri anmaya devam ediyor.

Kaynak: QHA