Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) 18 Haziran-12 Temmuz 2024 tarihleri arasında İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyinde, azınlık haklarından mahrum bırakılan Batı Trakya Türk toplumuna dikkat çekti.

BATI TRAKYA TÜRK TOPLUMU AZINLIK HAKLARINDAN MAHRUM BIRAKILIYOR

Federasyon, Konseyin 56. Olağan Oturumu'nda “Yunanistan’da demokrasi ve hukukun üstünlüğüne yönelik kısıtlamalar çerçevesinde dernek kurma özgürlüğünün ihlali” ve “Batı Trakya Türk toplumuna karşı sistematik ayrımcılık kapsamında hak savunucularına yönelik itibarsızlaştırma ve hedef gösterme” başlıklı iki bildiri sundu.

Yazıda, Yunanistan'da Batı Trakya Türklerinin Lozan Anlaşması kapsamında elde ettiği azınlık haklarından mahrum bırakıldığı; dernekleşme, dil ve din konusunda baskı altında kaldıkları ve bu baskının son dönemde artış gösterdiği belirtildi. 

ABBTF Yunanistan'ın İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu'na açılan davaya ve yine Yunanistan mahkemesince kapatma kararı alınan Batı Trakya Fenerbahçeliler Kültür ve Spor Derneğine işaret etti.

Kazakistan ve Özbekistan yeni bir hava koridoru daha açtı Kazakistan ve Özbekistan yeni bir hava koridoru daha açtı

YUNANİSTAN, AİHM KARARLARINI UYGULAMALI!

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarının uygulanmasının demokrasi ve hukukun üstünlüğünün en önemli göstergelerden biri olduğunu ifade eden Federasyon tarafından, Yunanistan'ın Batı Trakya Türk toplumunun dernek kurma özgürlüğüne set çektiği vurgulandı. Bu bağlamda Federasyon, Yunanistan'ı AİHM kararlarını uygulamaya çağırdı. 

Kaynak: QHA