Türkiye'nin kalkınmasında ve sürdürülebilir büyümesinde imalat sanayinin önemine işaret eden Varank, bu sırada, "CHP sıraları boş, muhtemelen delegelerle oy için görüşmeler yapıyorlar ama" ifadesini kullandı. Varank, devamında, 2002'de 33 milyar dolar olan imalat sanayii ihracatının bugün 240 milyar doları aştığını grafiklerle anlattı.

Muhalefetten "Cumhuriyet'in 100. yılını coşkuyla kutlamadınız, sizin Cumhuriyetle probleminiz var" şeklinde sesler duyduklarını aktaran Varank, "Hamdolsun dün yüz yıllık Cumhuriyetimizin en coşkulu, en görkemli, en etkileyici yıl dönümü kutlamasını gerçekleştirdik. Milyonlarca vatandaşımız, meydanlara, sahillere çıkarak şanla, şerefle, sevinçle, gururla hiç olmadığı kadar çok cumhuriyetine sahip çıktı." ifadelerini kullandı.

Cumhuriyeti kutlamayı sadece ışıltılı salonlardaki balolardan ibaret sananlarla aynı düşünmediklerini söyleyen Varank, şöyle devam etti:

"Biz Cumhuriyetimizin 100. yılını boş laflarla değil, bu milletin 60 yıllık hayali olan Togg'u yollara çıkararak, boğazda tarihin en büyük donanma geçidini yaparak kutluyoruz. Biz Cumhuriyet'i, Karabağ'da 30 yıllık esareti bitiren, sınırlarımızda kurulan terör koridorunu yerle bir eden SİHA'larımızla kutluyoruz. Biz Cumhuriyet'i, karada Altay tankı ile denizde TCG Anadolu ile havada Gökbey ile kutluyoruz. Biz Cumhuriyet'i Mavi Vatan'da hakkımızı arayan, Karadeniz'de milyarlarca dolarlık gaz keşfi yapan sondaj gemilerimizle kutluyoruz. Biz Cumhuriyet'i 30 yılda 15 milyar dolar yatırım çekebilen Türkiye'ye 21 yılda 260 milyar dolar uluslararası yatırım çekerek kutluyoruz. Biz Cumhuriyet'i sadece 2 olan teknopark sayısını 101'e çıkararak kutluyoruz. Biz Cumhuriyet'i son 4 yılda 7 unicorn çıkartarak kutluyoruz… 7'li koalisyon değil ha milyar dolar değerlemeyi aşmış 7 şirketten bahsediyoruz."

Muhalefetin "cari açık" konusundaki değerlendirmelerine de değinen Varank, "Siz bırakın cari açığı biz onla zaten uğraşıyoruz, yıllardır onu yönetmeyi başardık. Siz muhalefet açığına bakın muhalefet." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 15 Temmuz gecesi meydanlarda kurulan ittifakımızı daha güçlendirerek geleceğe taşıma azmindeyiz Cumhurbaşkanı Erdoğan: 15 Temmuz gecesi meydanlarda kurulan ittifakımızı daha güçlendirerek geleceğe taşıma azmindeyiz

Muhalefetin seçimden önce "güçlendirilmiş parlamenter sistem" konusundaki açıklamalarına işaret eden Varank, "Bugün ülkemizin 12. Kalkınma Planı'nı Gazi Meclisimizde tartışırken, muhalefet partilerinin genel başkanları burada yoklar. Hani parlamentoyu güçlendirecektiniz? Nerede genel başkanlarınız? Bırakın genel başkanı, Cumhuriyet'in kurucusu olduğunu iddia eden CHP'nin gurup başkanı bile şu an burada yok." dedi.

Kaynak: AA