Anadolu Görev Grubu, 1-2 Mayıs tarihlerinde Akdeniz Kalkanı Harekâtı kapsamında Doğu Akdeniz’de gerçekleştirdiği eğitim faaliyetlerini tamamladı. Tatbikat ile ilgili gelişmeyi Milli Savunma Bakanlığı resmi X hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu. Paylaşımda şu ifadelere yer verildi:

“TCG ANADOLU, TCG SALİHREİS ve TCG BÜYÜKADA’dan oluşan ANADOLU GÖREV GRUBU, Akdeniz Kalkanı Harekâtı kapsamında eğitimler gerçekleştirdi.”

Anadolu Görev Grubu, 26-30 Nisan tarihlerinde ise İyon Denizi’nde düzenlenen NEPTUNE STRIKE 24.1 tatbikatına katılmıştı. ANADOLU GÖREV GRUBU’nda Deniz Harp Okulu ve Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinin de görev yaptığı aktarılmıştı. Faaliyetler kapsamında TCG ANADOLU’ya ziyaret gerçekleştiren SNMG-2 Komutanı Tuğamiral Yannick Bossu ve SNMG-2 karargâhında görevli personele de brifing verilmişti.

G N D R3 I X0 A A Zhhc

NEPTUNE STRIKE 24.1 Tatbikatı

Selçuk Bayraktar: KIZILELMA'nın 1-2 ay içinde üretim prototipleri ve versiyonunu uçurmaya başlayacağız Selçuk Bayraktar: KIZILELMA'nın 1-2 ay içinde üretim prototipleri ve versiyonunu uçurmaya başlayacağız

Neptune Strıke 24-1 tatbikatı, NATO Deniz Vurucu ve Destek Kuvvetleri (STRIKFORNATO) bünyesinde 26 Nisan-10 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. 11 Müttefik ülkeden gelen gemiler ve İttifakın dört bir yanından gelen uçaklar, Neptune Strike serisi tatbikatların en sonuncusunda NATO’nun egemenlik ve özgürlüğe olan kalıcı bağlılığını sergilemek üzere Neptune Strike tatbikatında bir araya geldi.

The Jerusalem Post tarafından paylaşılan habere göre tatbikat, Ukrayna sınırındaki Polonya’nın NATO’nun nükleer silahlarına ev sahipliği yapmaya açık olduğunu söylemesinin ardından Rusya ile gerilimin arttığı bir dönemde gerçekleşti.

NATO’nun Arnavutluk’ta gerçekleştirdiği Neptune Strıke tatbikatının 26-29 Nisan tarihindeki bölümüne, TCG ANADOLU’nun liderliğinde Anadolu Görev Grubu ile ilk defa katılım sağlanmıştı. 29 Nisan-10 Mayıs tarihleri arasında ise Mayın Harekatına yönelik eğitimler kapsamında SPANISH MINEX-2024 Tatbikatı İspanya ev sahipliğinde Batı Akdeniz’de icra edilecek.

G N D R3 J W E A A L M K