NATO tarafından düzenlenen NEPTUNE STRIKE 24.1 tatbikatı ve Akdeniz Kalkanı Harekatı kapsamında, TCG ANADOLU, TCG SALİHREİS ve TCG BÜYÜKADA gemilerinden oluşan Anadolu Görev Grubu 26 Nisan tarihinde ilk deniz tatbikatına katılmıştı. İyon Deniz’de gerçekleştirilen faaliyet kapsamında eğitim faaliyetleri 30 Nisan tarihinde başarıyla tamamlandı.

Tatbikat ile ilgili gelişmeyi Milli Savunma Bakanlığı resmi X hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu. Paylaşımda şu ifadelere yer verildi:

“TCG ANADOLU, TCG SALİHREİS ve TCG BÜYÜKADA’dan oluşan ANADOLU GÖREV GRUBU, NEPTUNE STRIKE 24.1 Faaliyeti kapsamında; 27-29 Nisan 2024 tarihleri arasında İyon Denizi’nde eğitimler gerçekleştirdi. Eğitimler kapsamında, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya Silahlı Kuvvetler personeline gemi tanıtıcı brifingi verildi. TCG ANADOLU’ya istinaden Sazan Adası/Arnavutluk’ta Sualtı Taarruz (SAT) ve Amfibi Hücum Timi (AHT) tarafından “Amfibi Eğitimler” icra edildi."

NEPTUNE STRIKE 24.1 TATBİKATI

Neptune Strıke 24-1 tatbikatı, NATO Deniz Vurucu ve Destek Kuvvetleri (STRIKFORNATO) bünyesinde 26 Nisan-10 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. 11 Müttefik ülkeden gelen gemiler ve İttifakın dört bir yanından gelen uçaklar, Neptune Strike serisi tatbikatların en sonuncusunda NATO’nun egemenlik ve özgürlüğe olan kalıcı bağlılığını sergilemek üzere Neptune Strike tatbikatında bir araya geldi.

The Jerusalem Post tarafından paylaşılan habere göre tatbikat, Ukrayna sınırındaki Polonya’nın NATO’nun nükleer silahlarına ev sahipliği yapmaya açık olduğunu söylemesinin ardından Rusya ile gerilimin arttığı bir dönemde gerçekleşti.

NATO’nun Arnavutluk’ta gerçekleştirdiği Neptune Strıke tatbikatının 26-29 Nisan tarihindeki bölümüne, TCG ANADOLU’nun liderliğinde Anadolu Görev Grubu ile ilk defa katılım sağlandı. 29 Nisan-10 Mayıs tarihleri arasında ise Mayın Harekatına yönelik eğitimler kapsamında SPANISH MINEX-2024 Tatbikatı İspanya ev sahipliğinde Batı Akdeniz’de icra edilecek.

N E P T U N E S T R I C K 1 1140X815

FNSS ön cephe hattı araçları ile EFES 2024’te FNSS ön cephe hattı araçları ile EFES 2024’te

TCG ANADOLU, TCG SALİHREİS ve TCG BÜYÜKADA