Gazze'deki ateşkes 7. gününde: 2 İsrailli rehine daha serbest bırakıldı Gazze'deki ateşkes 7. gününde: 2 İsrailli rehine daha serbest bırakıldı

Anglikan Kilisesi lideri ve Canterbury Başpiskoposu Justin Welby ile Kudüs Anglikan Kilisesi Başpiskoposu Hosam Naoum, İsrail'in özellikle el-Ehli Baptist Hastanesi'ne düzenlediği saldırı başta olmak üzere Gazze'deki duruma ilişkin ortak açıklama yaptı.

Masumların canının çatışmalar nedeniyle risk altında olduğunu kaydeden Welby, açıklamada, "Masumların hayatı riske girdiğinde, şifayı, huzuru ve adaleti sunanın ışığına gözlerimizi dikeriz. Gazze'de Kudüs Başpiskoposluğu tarafından yönetilen el-Ehli Hastanesi o ışıktır." ifadelerini kullandı. 

Welby, saldırıya uğramasına rağmen hastanenin hala hizmet vermeye çalıştığını belirterek "Gazze'de sağlık hizmetlerinin daha hayati hale gelmesiyle hastanenin işi, acil ilaç, ekipman ve yakıt ihtiyacı nedeniyle daha da zorlaştı." ifadesine yer verdi.

Başpiskopos Welby, yaralı, ihtiyaç sahibi ve yas içinde olanlar için dua, hastaneye yardım edebilecek herkesten de destek istedi.

Naoum da açıklamasında, çatışmaların ölümlere, yaralanmalara ve yerinden edilmelere neden olduğunu ifade ederek "Gazze'nin kalbindeki el-Ehli Hastanemize düşen roket, sığınacak yeri olmadığı için oraya sığınan yüzlerce kişinin trajik şekilde ölümüne ya da ciddi şekilde yaralanmasına sebep oldu." ifadesini kullandı.

Çalışanların özverisiyle hastanenin saldırıdan iki gün sonra yeniden hizmet vermek için çalışmaya başladığını vurgulayan Naoum, "İlk olarak tüm kardeşlerimizden oradaki misyonumuz ve Kudüs'te barış için dua istiyoruz. Ardından da siyasi temsilcilerinizle adil ve kalıcı barışı savunun ki kutsal topraklarda yaşayanlar güvenlik içinde olabilsin." açıklamasını yaptı. 

Naoum, el-Ehli Baptist Hastanesi başta olmak üzere bölgedeki kilise misyonlarına destek talebinde de bulundu.

İsrail'in Gazze'ye saldırılarında son durum

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail'e "Aksa Tufanı" adıyla kapsamlı saldırı başlattı.

İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi'ne saldırıya başladı.

Gazze'den düzenlenen saldırılarda 308'i asker 1400 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 İsraillinin yaralandığı aktarıldı.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in Gazze'ye saldırılarında 2 bin 360'ı çocuk ve 1292'si kadın olmak üzere 5 bin 791 kişinin öldüğünü, 16 bin 297 kişinin yaralandığını duyurdu. 

İşgal altındaki Batı Şeria'da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 90'ın üzerinde Filistinlinin öldüğü belirtildi.

Çatışmalarda 20'si Filistinli, 3’ü İsrailli ve biri Lübnanlı olmak üzere 24 gazeteci yaşamını yitirdi.

İsrail-Lübnan sınırında 8 Ekim'den bu yana İsrail ordusu ile Hizbullah arasında yaşanan çatışmalarda ise 30 Hizbullah üyesinin yanı sıra İslami Cihat Hareketi’nden 6, Hamas’tan 3, Hizbullah destekli Sünni Direniş Tugayı mensuplarından da 2 kişi öldü, biri gazeteci 4 sivil hayatını kaybetti.

Lübnan tarafından düzenlenen saldırılarda da 3 İsrail askeri ve bir İsrailli sivil yaşamını yitirdi.

Kaynak: TRT