Britanya Ordusuna bağlı Avustralya ve Yeni Zelanda Kolordusu (ANZAC) bünyesinde Çanakkale'deki muharebelerde yaşamını yitiren Avustralyalı askerlerin anıldığı program, askeri bandonun çaldığı marşlarla başladı.

Avustralya'nın Ankara Büyükelçisi Miles Armitage, törende, Çanakkale'deki muharebelerde yaşamını yitiren atalarını anmak için toplandıklarını söyledi.

Rusya: Taliban ile tam teşekküllü ilişki kurmaya yakınız Rusya: Taliban ile tam teşekküllü ilişki kurmaya yakınız

Gelibolu Yarımadası'nda "Lone Pine" adını verdikleri mevkide Çanakkale Kara Muharebeleri'nin en kanlı çarpışmalarının yaşandığını dile getiren Armitage, bu bölgenin Avustralya'nın tarih kitaplarında da yer aldığını kaydetti.

Büyükelçi Armitage, Lone Pine Anıtı'nda savaşlarda hayatını kaybetmiş birçok Avustralyalı askerin gömüldüğünü fakat pek çoğunun bulunamadığı veya kimliğinin tanımlanamadığını aktardı.

Gelibolu'nun birleştirici gücüne dikkati çeken Armitage, bölgenin "Anzak ruhu"nu temsil ettiğini dile getirdi.

Konuşmanın ardından savaş öyküleri anlatıldı, yaşamını yitirenler için dua edildi.

Avustralya Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Richard Marles, Yeni Zelanda Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Winston Peters ile Eceabat Kaymakamı Murat Çiçek, ülkeleri adına anıt alanına çelenk bıraktı. Avusturya, Kanada, Fransa, Pakistan, Güney Afrika ve İngiltere adına çelenkler ise bu ülkelerin temsilcileri tarafından konuldu.

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından Türkiye ve Avustralya milli marşlarının okunmasıyla sona eren törene, İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Jill Morris, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Jeff Flake, Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Isabelle Dumont, Sri Lanka'nın Ankara Büyükelçisi Saranya Hasanthi Urugodawatte Dissanayake, Yeni Zelanda'nın Ankara Büyükelçisi Zoe Coulson-Sinclair ile diğer ülkelerin askeri ve diplomatik temsilcileri katıldı.