Millî Savunma Bakanlığı’na bağlı ASFAT, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü’ne yeni ASBOT teslimatını tamamladı. ASFAT, Denizcilik Genel Müdürlüğü ile yaptığı 8 Adet Liman Kontrol Projesi kapsamında yerli ve millî asayiş ve emniyet botu ASBOT’un sonuncusu 4 Nisan’da teslim edildi. Bu teslimatla birlikte projenin tamamı başarıyla tamamlanmış oldu. Millî Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, gerçekleştirilen toplantıda ASBOT’un son teslimatı hakkında şu ifadelere yer verdi:

“Bakanlığımıza bağlı ASFAT ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü arasında imzalanan “8 Adet Liman Kontrol Botu Projesi” kapsamında, yerli ve millî asayiş ve emniyet botu ASBOT’un sonuncusu 4 Nisan’da teslim edilmiştir.”

ASELSAN’ın YENER’i EFES’te sahaya çıktı ASELSAN’ın YENER’i EFES’te sahaya çıktı

G Bd0 R P3 Ww A Aje X A 1140X815

ASBOT KN-35

ASBOT KN-35, yüksek süratlerdeki manevra kabiliyeti ve yüksek denizcilik özelliği ile yapılan testlerden tam not almıştır. 10.2 metre uzunluğunda ve 3.2 metre genişliğindeki ASBOT, çift stepli kayıcı gövde yapısına sahip. Gelişmiş kompozitten vakum infüzyon teknolojisi ile üretilen ve Türk Loydu klaslı olan ASBOT tam yolda iken, tam iskele ve tam sancak dönüşü yapabilecek şekilde tasarlandı.

Kullanıcı ihtiyaçları gözetilerek göl, akarsu ve denizlerde çalışabilecek şekilde dizayn edilen ASBOT, 2 adet 250 beygir outboard motor ile 40 ‘knot’a kadar sürate çıkabiliyor. Botun tekne yapısının klasik üretim/inşa yöntemlerinden farklı olarak modern bir üretim tekniği olan stepli tekne dizaynıyla inşa edilmiş olması, yüksek sürat sağladığı gibi ve bu süratlerdeki stabil seyir sağlıyor.

ASBOT; azami hızda 80, iktisadi süratte ise 120 deniz mili seyir sığası kapasitesi ile istenen harekât isterlerini kendi görev yarıçapında rahatlıkla karşılıyor.