AYAP ile Türkiye’nin ilk Ay misyonunu başarıyla gerçekleştirmesi ve Ay’da kendi yetenekleriyle faaliyet yürütebilen az sayıda ülkeden biri olması amaçlanıyor.

Google, açık kaynak yapay zeka modeli Gemma'yı duyurdu Google, açık kaynak yapay zeka modeli Gemma'yı duyurdu

Thales Alenia Space İspanya, uzay aracı ile yer istasyonu arasında iletişim bağlantısı kurmak için önemli bir birim olan S-Band TM/TC Transponderini sağlayacak. TM/TC aktarıcısı, uzay aracını kontrol etmek için yer istasyonu tarafından gönderilen komutları alarak ilgili birimlere aktarmaktan ve uzay aracının durumuyla ilgili hayati bilgileri içeren telemetriyi geri göndermekten sorumludur. TM/TC aktarıcısı aynı zamanda yer istasyonuna olan mesafeyi ölçerek uzay aracının konumunu izlemek için de kullanılır.

Thales Alenia Space İspanya CEO’su Stéphane Terranova konuyla ilgili olarak, “Thales Alenia Space olarak, Türkiye’nin Ay’a ilk misyonunun başarısında kilit unsurlardan AYAP-1 uzay aracı için İletişim Transponderini sağlama konusunda TÜBİTAK UZAY’ın bize duyduğu güvenden onur duyuyoruz. İnsanlığın Dünya’nın doğal uydusunu keşfetme yönündeki yenilenen tutkusuna katkıda bulunmaktan heyecan duyuyoruz.” dedi.

Thales Alenia Space İspanya ekipleri şu anda Ay’a yönelik 9 görevde yer alıyor ve 4 ay yörünge aracı, 3 ay iniş aracı, 1 ay gezgini ve uzay için S ve X frekans bantlarında ay iletişim sistemleri ve ekipmanları sağlıyor.

Bu görevler

  • Güney Kore’nin Ay keşif programının ilk adımı, 2022’den beri yörüngede olan KARI’nın Danuri yörünge aracı (KPLO, Korea Pathfinder Lunar Orbiter)
  • Ay’da sürdürülebilir bir insan varlığı oluşturmak için hayati bir kaynak olan su buzunu aramak için Ay’ın Güney Kutbu’nu keşfedecek olan NASA’nın VIPER gezgini (Kutup Keşif Gezicisini Araştıran Uçucular)
  • Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) Artemis programına katkısı olan Lunar Gateway’in ESPRIT modülü
  • Ay yüzeyine deneyler getirmek üzere NASA’nın CLPS programı kapsamında Ay’a iniş yapan NOVA-C ve Griffin

olarak sıralanabilir.

Kaynak: defenceturk.net