Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen 29. Uluslararası Hazar Petrol ve Doğalgaz Fuarı kapsamında, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar ile Azerbaycan Ekonomi Bakanı Mikayıl Cabbarov'un katıldığı 4 Haziran 2024 tarihinde gerçekleşen imza töreninde 4 yeni anlaşmaya imza atıldı.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ) ile Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) ve Azerbaycan Gaz Tedarik Şirketi arasında doğal gaz tedarik ve takasına ilişkin anlaşmalar imzalandı.

İmzalanan anlaşmalar doğrultusunda, 2024 yılı sonunda sona erecek doğal gaz tedarik anlaşması 2030 sonuna kadar uzatıldı.

Güney Kore Cumhurbaşkanı Türkmenistan'da farklı alanlarda anlaşma imzaladı Güney Kore Cumhurbaşkanı Türkmenistan'da farklı alanlarda anlaşma imzaladı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar, konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Bakü seyahatimizde, geçtiğimiz ay İstanbul’da Azerbaycan Ekonomi Bakanı Sayın Mikail Cabbarov ile imzaladığımız Doğal Gaz Alanında İş Birliği Anlaşması’nın altyapısını oluşturacak yeni adımlar attık. BOTAŞ ve SOCAR arasında imzalanan dört anlaşma ile Azerbaycan gazı Türkiye üzerinden Avrupa’ya ve Nahçıvan’a taşınacak, Türkmenistan gazı ülkemize ulaştırılacak. Ayrıca BOTAŞ ile AGSC şirketi arasında bu yıl sona erecek doğal gaz tedarik anlaşmasının 2030 sonuna kadar uzatılmasını da imza altına aldık. Anlaşmaların iki kardeş ülkeye hayırlı olmasını temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: QHA