TDT eski Genel Sekreteri ve Azerbaycan Milletvekili Ramil Hasan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Babakanlığı himayesinde düzenlenen "Türk Devletleri Teşkilatı'nın KKTC için Önemi" konulu panelde yaptığı konuşmada, “KKTC, Türk dünyasının Akdeniz’deki kalesidir” ifadelerini kullandı.

Panelde KKTC Başbakanlık Devlet Planlama (DPÖ) Müsteşarı Durali Güçlüsoy, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Sekreteri ve Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu ile Kıbrıs Türk Siyasal ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (SİTA) Başkanı Özdemir Tokel de yer aldı.

"TDT'YE ÜYE ÜLKELER, DE FACTO DA OLSA KKTC'Yİ TANIMIŞ DEMEKTİRLER"

Ramil Hasan, panelde Teşkilatın tarihi süreci, yapısı ve KKTC’nin gözlemci üyeliği sonrası oluşan yeni durum üzerine bir konuşma gerçekleştirdi.

Ramil Hasan, 1999’dan itibaren ziyaretler gerçekleştirdiğini, Türk milletinin ayrılmaz parçası olan Kıbrıs Türk halkının ve KKTC’nin haklı mücadelesinin canlı şahidi olduğunu ve her türlü desteği vermeye devam edeceklerini söyledi.

Türk Devletleri Teşkilatı içerisinde KKTC’nin varlığı için uzun yıllar uğraştıklarını ve sonunda başardıklarını belirten Ramil Hasan, “Göklere çekilen bayraklar içinde artık KKTC de var. Bunun olması için çok çalıştık ve oldu. Bu bir ekip başarısıdır” şeklinde konuştu.

Hasan, “Zor bir süreçti. Dünyanın tanımadığı bir devleti tanınır hale getirmek için Azerbaycan Devlet Başkanımız İlham Aliyev çok büyük destek vermektedir. Bildiğiniz gibi Azerbaycan ziyaretinde KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Başbakan Ünal Üstel  en üst düzey protokol ile ağırlandı. Unutmayın ki TDT'ye üye olan ülkeler bir sivil toplum kuruşu değil, birer devlettir. Bu devletlerimiz KKTC için tarihi bir deklarasyona imza atmışsa, de facto da olsa KKTC'yi tanımış demektirler. Bu, KKTC'deki iş dünyası ve diğer sektörler için de çok önemlidir” ifadelerini kullandı.

v2kas4-1700142913-1700147006-525

Azerbaycan'da imha edilen mayınların verileri paylaşıldı Azerbaycan'da imha edilen mayınların verileri paylaşıldı

“KKTC; TÜRK DÜNYASININ AKDENİZ'DEKİ KALESİDİR”

KKTC’nin jeo-stratejik önemine de vurgu yapan Ramil Hasan, KKTC’nin, Türk Dünyası'nın Akdeniz’deki kalesi olduğunu belirtti.

Ramil Hasan, “KKTC, Türk Devletleri’nin, Akdeniz’e uzanan Orta koridorunun bir kolu olmaya adaydır. KKTC limanlarıyla, bu koridorda yerini almasıyla, ulaşımda önemli bir konuma gelecek. Yakında güzel sonuçlar alacağımıza inanıyoruz” dedi.

Kaynak: QHA