26 Haziran tarihinde Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı’nda Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in de katıldığı törenle “C-27J Spartan” tipi askeri nakliye uçağı Azerbaycan Hava Kuvvelerine teslim edildi. Düzenlenen törene ayrıca İtalya Savunma Bakanı Guido Crosetto, İtalya Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakan Yardımcısı Edmondo Chirielli ve Leonardo Başkanı Stefano Pontecorvo katıldı.

Ilham Aliyev Leonardo Nakliye Ucagi

Daha önce İtalyan Leonardo firması, 8 Haziran 2023 tarihinde yapılan basın açıklamasında, “İtalya ve Azerbaycan arasındaki ticari işbirliği, C-27J Spartan’ın tedarikine ilişkin sözleşmenin imzalanmasıyla güçlendi.” ifadeleriyle Azerbaycan’ın C-27J tedarikine ilişkin açıklama yapmıştı. Akabinde 27 Nisan 2024 tarihinde Azerbaycan Hava Kuvvetleri yazılı ilk C-27J Spartan NG nakliye uçağı havada görüntülenmişti.

C-27J Spartan NG (Next Generation) askeri nakliye uçağı

C-27J Spartan, Leonardo firmasına göre piyasadaki en etkili çoklu-görev nakliye uçağıdır. Hazırlanmamış pistlerden aşırı çevre koşullarında kısa mesafeli kalkış ve iniş (STOL) gerçekleştirerek görev yapabilme özelliğiyle kendi sınıfında benzersizdir. C-27J NG, daha fazla verimlilik ve gelişmiş operasyon performansı için yeni aviyonik ve aerodinamik gelişmelere sahiptir.

BOTAŞ ve ASFAT’tan deniz kirliliğine karşı iş birliği BOTAŞ ve ASFAT’tan deniz kirliliğine karşı iş birliği

Çok sayıda Hava Kuvveti tarafından taktik taşıma, afet yardımı, ”ön cephe” birlik desteği ve Afganistan dahil olmak üzere dünyanın en zorlu bölgelerinde Arama ve Kurtarma operasyonlarında Spartan’ın görev yeterliliği onaylanmıştır. Uçak yüksek tehdit içeren ortamlarda görev yapabilmesi amacıyla Savunma Destek Alt-Sistemler süiti, güvenli iletişim sistemleri ve balistik korumayla donatılabilmektedir.

Multimission Transport Aircraft S P M C 27 J Fto3 1140X815

C-27J Spartan NG (Görsel: Leonardo)

Çoklu, kolay kurulabilen ve taşınabilir görev setleri sayesinde C-27J aşağıdaki görevleri yürütebilecek şekilde konfigüre edilebilmektedir:

  • Birlik Nakli (46 ve 60’a kadar opsiyonel yüksek yoğunluk Konfigürasyonunda)
  • Hava İndirme (34 tam teçhizatlı, 46 hafif teçhizatlı)
  • Kargo Taşıma (dökme yükler, tekerlekli ve paletli araçlar, uçak motorları, hafif helikopterler, 463E standart palet). Geniş kargo kompartımanı sayesinde C-130/CH-47 platformlarında olduğu gibi yükün yeniden paketlenmesi veya uç parçalarının sökülmesi gerekmez.
  • Kargo Atma (6 adete kadar A22 CDS paket, iki paletle 9000 kg yük)
  • MEDEVAC (36 adete kadar sedye ve 6 adete kadar).
  • VIP Tasıma (6 kişilik VIP’lik modül ve içeri-dışarı taşınabilen palet üzerinde 18 eskort yolcu)
  • Yangın Söndürücü (6 adete kadar Guardian Sistem)
Kaynak: defenceturk.net