Azerbaycan ile ilgili karalama kampanyası yürüten Fransa'ya Azerbaycan yönetiminden uyarı geldi. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ayhan Hacızade konuya ilişkin 27 Mayıs 2024 tarihinde yaptığı açıklamda, Fransa basınında Azerbaycan karşıtı karalama kampanyası yürütüldüğünü, Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin'in Azerbaycan'ın "diktatör ülke" olduğu yönündeki ifadesi sonrasında bu tür sorumsuz ve kabul edilemez açıklamalar nedeniyle Azerbaycan'dan özür dilenmediğini ve Fransız medyasında Azerbaycan'a yönelik karalama kampanyasının da genişlediğini bildirdi.

Kazakistan'da varlık vergisi geliyor Kazakistan'da varlık vergisi geliyor

"AZERBAYCAN'A 'DİKTATÖR' DEMEDEN ÖNCE KENDİ YAPTIKLARINA BAKMALIDIR"

Bakan Hacızade ayrıca, Fransa'nın karalama kampanyaları, uygunsuz açıklamaları ve provokasyonlarının cevapsız kalmayacağını vurgulayarak, "Dünyaya 'demokrasi dersi' vermeye çalışan Fransa'nın uluslararası hukuk ihlalleri, yeni sömürgeci politikası, ırkçılık, ayrımcılık, İslam karşıtlığı ve insan haklarının kısıtlanması gibi faaliyetleri herkesçe biliniyor. Dolayısıyla Fransa, Azerbaycan'a 'diktatör' demeden önce kendi yaptıklarına bakmalıdır" ifadelerini kullandı.

Fransa İçişleri Bakanı Darmanin, bir televizyon kanalında katıldığı programda, Azerbaycan'ın "diktatör ülke" olduğunu öne sürmüş, akabinde Fransa medyasında Azerbaycan karşıtı yayınlar yapılmaya başlanmıştı.

Kaynak: QHA

Editör: Haber Merkezi