Kazakistan kadına şiddet ve çocuk istismarına karşı tedbirleri güçlendiriyor Kazakistan kadına şiddet ve çocuk istismarına karşı tedbirleri güçlendiriyor

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin daveti üzerine gittiği 3 günlük Çin gezisini tamamladı. Bakan Fidan, gerçekleştirdiği resmî ziyaret kapsamında işgal altındaki Doğu Türkistan'ın Kaşgar şehrine de gitti. 
 

UYGUR NİNE SÖYLEYECEKLERİNİ YUTKUNDU

Fidan Kaşgar'ı ziyaretinde 80 yaşındaki bir esnaf olan Uygur nine ile muhabbet etti. Fidan'ın sıcak muhabbeti kameralara yansıdı.

Görüntülerde Fidan Uygur ninenin ismini soruyor ve "İsmim Emine" cevabını alıyor. Fidan daha sonra yaşının 80 olduğunu kocasının 40 yıl önce vefat ettiğini söyleyen Emine nineden dua isteyince, kadının yüz ifadesi, söyleyeceklerini yutkunması ve başını hafifçe eğmesi Doğu Türkistan'daki Çin baskının boyutunu bir kez daha ortaya çıkardı.

"URUMÇİ VE KAŞGAR, İÇİMDE HEP UKDE OLARAK KALMIŞTI"

Dışişleri Bakanı Fidan Kaşgar ziyaretine ilişkin, "Uzun yıllardır, Türk İslam medeniyetinin kuruluşuna katkı veren pek çok tarihi şehri ziyaret etme fırsatım oldu. Mâverâünnehir ve Fergana Vadisi’nin şehirlerini, tarihi Horasan kentlerini ve diğer coğrafyalardaki Selçuklu şehirlerini defalarca görme imkanı buldum. Urumçi ve Kaşgar, içimde hep ukde olarak kalmıştı. Nihayet, Çin’deki temaslarım vesilesiyle bu iki kadim şehri de ziyaret ettim. 'Kitabın adını Kutadgu Bilig koydum. Okuyana kutlu olsun ve ona yol göstersin. Ben sözümü söyledim ve kitabı yazdım. Bu kitap uzanıp her iki dünyayı tutan bir eldir' diye tanımladığı ünlü eserin müellifi, büyük âlim Yusuf Has Hâcib'in aziz ruhuna Fâtiha okudum. Allah bütün âlimlerimize rahmet eylesin." açıklamasını yapmıştı.

Kaynak: QHA