CNN Türk ekranlarında Gazeteci Hakan Çelik’e konuk olan Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Savunma Sanayii ve gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Konuyla ilgili gelişmeyi geçtiğimiz Nisan ayında Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, düzenlediği basın bilgilendirme toplantısında şu ifadeleri kullanarak yapmıştı: “İncirlik/Adana’da bulunan 10’uncu Tanker Üs Komutanlığının ismi Hava Kuvvetlerimizin ihtiyaçları doğrultusunda “10’uncu Ana Jet Üs Komutanlığı” olarak değiştirilmiştir.

Photo Collage 20240503 112252019

Türk F-16 savaş uçakları (Görsel: MSB)

Daha önce İncirlik Hava Üssü’nde sadece tanker uçakların olması nedeniyle 10’uncu Tanker Üst Komutanlığı’nın adını aldığını söyleyen Güler, Suriye olaylarının yaşanmasından sonra F-16’ların ve muharip savaş uçaklarının üsse konuşlandırılmasıyla beraber isim değişliğine gittiklerini ifade etti.

İncirlik Üssü ile ilgili çıkan söylenti ve tartışmalara yönelik olarak da açıklamalarda bulunan Bakan Güler, “İsim değişikliği ile ilgili bilgiyi geçen senede açıkladık, yayınladık. Şu anki güncel ismi 10’uncu Jet Üst Komutanlığı” olduğunu dile getirdi. İncirlik Üssü’nün Amerika ya da NATO üssü olmadığına da vurgu yaparak şu ifadeleri kullandı: “Yüzde yüz Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurallarının, kanunlarının ve uygulamalarının geçerli olduğu bir üstür.”

İNCİRLİK ÜSSÜ

Mersin'de terör örgütü DEAŞ operasyonunda yakalanan 6 zanlı tutuklandı Mersin'de terör örgütü DEAŞ operasyonunda yakalanan 6 zanlı tutuklandı

1951 yılında kullanıma açılan İncirlik Üssü, kamuoyu tarafından yakından takip edilen bir üs olarak bilinmektedir.1955 yılında resmi ismi ‘Adana Hava Üssü’ olarak değiştirilmiştir. Daha sonra 1958 tarihinde gelindiğinde ise ‘İncirlik Hava Üssü’ adını almıştır. Üs bünyesinde Türk Hava Kuvvetleri’ne ve ABD Hava Kuvvetleri’ne ait askeri uçaklar yer almaktadır. Geçtiğimiz yıllarda yine ihtiyaçlar doğrultusunda Merzifon’da bulunan 152. Filo, İncirlik’e kaydırılmıştır. Muharip bir filonun İncirlik’te görevlendirilmesiyle burası ‘Tanker Üssü’ kategorisinden çıkarak ‘Ana Jet Üssü’ unvanını almıştır. Hava Kuvvetleri’nde üsler ‘ana jet’, ‘ana ulaştırma’ ve ‘tanker üssü’ olarak üç grupta sınıflandırılmaktadır.