Pentagon: İsrail'in çadır saldırısından gelen görüntüler korkunç ve yürek parçalayıcı Pentagon: İsrail'in çadır saldırısından gelen görüntüler korkunç ve yürek parçalayıcı

Blinken, CBS televizyonundaki "Face the Nation" programına konuk oldu.

İsrail'in 219 gündür saldırılarını sürdürdüğü Gazze'de can kaybı 35 bin 34'e ulaştı

BM Raportörü'nden, Refah'ta yerinden edilmeler için "böyle şok edici vahşet görmedim" değerlendirmesi

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, İsrail konusunda "kırmızı çizgilerinin olmadığını" söyledi

BM, İsrail'in tahliye talebinin ardından yüz binlerce Filistinlinin Refah'tan kaçtığını bildirdi

İsrail ordusunun Gazze'de 2 eve saldırısında ölü ve yaralıların olduğu bildirildi

Gazze'deki Filistin Hükümeti: İsrail'in sınır kapılarını kapatması nedeniyle "felaket yaşanabilir

Gazzeli anneler, İsrail’in saldırıları altında yaşam mücadelesi veriyor

İsrail'in Gazze'ye saldırılarına ilişkin raporda 7 Ekim 2023 sonrası insani yardıma ilişkin "endişelerin" yer aldığını kaydeden Blinken, çeşitli "olayların değerlendirmesinin devam ettiğini" belirtti.

Blinken, bölgede "karmaşık bir askeri ortam" olduğunu ifade ederek, çocukların, kadınların ve erkeklerin öldürüldüğü ya da zarar gördüğü vakaların tamamı göz önünde bulundurulduğunda, "İsrail'in bazı durumlarda uluslararası insancıl hukuka uygun bir şekilde hareket etmediğini değerlendirmek makuldür." diye konuştu.

"İsrail, Refah'a yönelik büyük bir askeri operasyon başlatırsa, bu operasyon için tedarik etmeyeceğimiz bazı sistemler olduğu konusunda net olduk." ifadesini kullanan Blinken, mühimmat sevkiyatı konusunda İsrail tarafı ile aktif görüşme içinde olduklarını söyledi.

Blinken, "(Silahların) Kullanım şekli hakkında gerçek endişelerimiz var. Biz iki şeye inanıyoruz. Birincisi, (Refah'ta) sivillerin korunmasına ilişkin net ve muteber planınız olması lazım ki biz bunu henüz görmedik. İkincisi, Gazze'deki çatışma bittikten sonrasına ilişkin bir plan görmeliyiz ve bunu da henüz görmedik." dedi.

ABD Başkanı Joe Biden, 9 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, Refah'a büyük bir saldırı düzenlemesi halinde İsrail'e silah yardımlarını askıya alacağını söylemiş, Biden'ın bu açıklamasına hem ABD'de Cumhuriyetçi Parti'den hem de İsrail tarafından tepki gelmişti.