Birleşmiş Milletler (BM) Sekreteri Antonio Guterres, Türkistan ziyareti kapsamında 1 Temmuz 2024 tarihinde Kırgızistan’a geldi. Guterres, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov ile bugün bir görüşme gerçekleştirecek.

Kırgızistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İdaresi Dış Politika Dairesi Başkanı Muratbek Azımbakiyev, Guterres-Caparov görüşmesine ilişkin açıklama yaptı. Azımbakiyev, görüşmede bölgesel konularda iş birliği, güvenlik ve Kırgızistan'ın sosyo-ekonomik kalkınması ve uluslararası gündemin ele alınacağını aktardı.

Doğu Türkistan Ulusal Çıkar Merkezi'nden yeni rapor: Uygur Türkü çocuklar hedefte! Doğu Türkistan Ulusal Çıkar Merkezi'nden yeni rapor: Uygur Türkü çocuklar hedefte!

Kırgızistan'ın son yıllardaki gelişiminin sonuçlarına bakıldığında, uluslararası alanda güçlü ilerlemenin fark edildiğini belirten Azımbakiyev, bu konunun da değerledirileceğini söyledi.

Thumbs B C Adbbff7C71531Ac4E7D22C5Aa76E3413 1719905587 176 X750 (1)

GUTERRES'İN TÜRKİSTAN TRAFİĞİ YOĞUN

BM Sekreteri Antonio Guterres, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov ile görüşmesinin yanı sıra BM yetkilileri ile buluşacak ve kültürel bir farkındalık programı yapılmasın ardından 3 Temmuz 2024 tarihinde Kazakistan’a gidecek.

Kaynak: QHA