Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve Kıbrıs'taki BM Barış Gücü (BMBG) Şefi Colin Stewart, New York’ta düzenlediği basın toplantısında BM’nin Kıbrıs'ta hâlâ iki tarafın da kabul edeceği bir çözümün mümkün olduğuna olan inancını ve taraflar arasında güven inşa etmeye çalıştıklarını ifade etti.

“60 YILDIR VAZGEÇMEDİK”

BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve Kıbrıs'taki BMBG Şefi Colin Stewart açıklamasında “Ancak kesinlikle size şunu söyleyebilirim ki, BM Kıbrıs sorununa karşılıklı kabul edilebilir bir çözüm bulunabileceğine inanıyor. 60 yıldır vazgeçmedik. Bu Mart, Kıbrıs’taki 60’ıncı yıl dönümümüz olacak ki, bu oldukça üzücü bir yıl dönümü ve bize, adadaki sorunun çok uzun süredir devam ettiğini hatırlatıyor. Biz, kesinlikle bir potansiyelin olduğuna inanıyoruz ve bu nedenden dolayı BM Genel Sekreteri bir temsilci atadı ve temsilcinin görevi ilerleme sağlanması için çalışmak olacaktır” dedi.

kolin-stouart-2e16d0ba-fill-1600x-2e16d0ba-fill-1600x900-2-e1705580429225-1705584299-686

“İKİ TARAFTA DA ARA BÖLGE İHLAL EDİLİYOR”

AA muhabiri, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve Kıbrıs'taki BMBG Şefi Colin Stewart’a  "Genel Sekreterin son Birleşmiş Milletler Barış Gücü (BMBG) raporunda barış gücünün Kıbrıs Türklerinin Pile-Yiğitler Yolu Projesi'ne yönelik fiziki müdahalesine ilişkin detaylar bulunuyor. Raporda, aynı zamanda hem Pile hem de Pile Üniversitesinin büyük kampüsü dahil ara bölgenin farklı yerlerinde Kıbrıslı Rumların ihlaller gerçekleştirdiğine değiniliyor. Bu çerçevede BMBG'nin 'bazı angajmanlarda' bulunduğu ve ihlalleri protesto ettiği, ancak sonuç alamadığı kaydediliyor. Söz konusu ihlalleri engellemek için ne tür adımlar atıyorsunuz. BMBG Pile'de olduğu gibi fiziksel bir müdahaleyi göz önünde bulunduruyor mu?" sorusunu yöneltti.

thumbs-b-c-f88785bdc6b3685fcdeef7c477c3a16f-1705584382-946

Stewart soruya “Bizim görevimiz, ara bölgenin bütünlüğünü muhafaza etmeye çalışmaktır ve gerginliğin artmasını ve sorunlar yaratmasını engelleme çabasının bir parçası olarak, özellikle askeri statükoyu muhafaza etmektir. Şu anda artan gerginliklerle karşı karşıyayız ve bu da iki tarafta da ara bölgenin ihlal edildiği anlamına geliyor. Aslında, Genel Sekreter’in raporunda ifade edildiği gibi, son aylarda bir artış oldu ki bu da kimseye kazanç sağlamayacak bir durum. Sadece gerginliği artırıyor ve herkes için sorunlar yaratıyor” cevabını verdi.

Türkiye’nin Azerbaycan ile imzaladığı “Tercihli Ticaret Anlaşması” yürürlüğe girdi Türkiye’nin Azerbaycan ile imzaladığı “Tercihli Ticaret Anlaşması” yürürlüğe girdi

Barış Gücünün her olayı kendi özelliklerine göre değerlendirdiğine işaret eden Stewart“Farklı sorunlar, farklı tarihi gerçekler ve farklı hassasiyetler var. Ağustos ayında Pile’de müdahale etmemizin nedeni bu bölgenin kendine özgü hassasiyetleriyle ilgiliydi” açıklamasını yaptı.

Kaynak: QHA