Kazakistan ve Özbekistan yeni bir hava koridoru daha açtı Kazakistan ve Özbekistan yeni bir hava koridoru daha açtı

Çin dünya araba piyasısını ele geçirmek için ucuz arabalar üretmeye devam ediyor. Bu kapsamda Türkiye pazarını karıştıran maliyeti düşük Çin malı elektrikli arabalar, yerli ve milli imkanlarla üretilen TOGG’u hedef aldı. Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı, Çin menşeili araçlar için harekete geçti. Bakanlık, Çin menşeili arabalara yüzde 40 ek vergi getirdi.

 “AYRIMCI TARİFELERE SON VERİN”

Çin Ticaret Bakanlığı, Çin menşeli araçlara uygulanan ek vergi dolayısıyla yaptığı açıklamada Türkiye’ye tepki gösterdi. Bakanlığın açıklmasında “Ayrımcı tarifelere son verin. Türkiye’nin elektrikli otomobil tarifesine dair aldığı karara şiddetle karşıyız. Firmalarımızın haklarını savunmak için gerekeni yapacağız” ifadelerine yer verildi.

AB'DEN DE ÇİNLİ OTOMOBİLLERE BENZER KARAR

Öte yandan benzer bir şekilde bu hafta AB’nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu, Çin ile görüşmelerin etkili bir çözüme ulaşmaması halinde, temmuz ayı başından itibaren Çinli otomobil üreticilerine mevcut yüzde 10 seviyesinden yüzde 38’e varan oranlarda ek vergi getirecek geçici tarifeler uygulayacağını açıkladı.

Kaynak: QHA