Dünyadaki bazı şehirler, kendine has özellikleri ve yapılarıyla bizlerin dikkatini çekiyor. Özellikle bu şehirlerden bir tanesi var ki gerçekliğimize tamamen aykırı. Gelin, Çin'in en büyük şehirlerden biri olan Chongqing’in ilginçliklerine bir bakalım. 28 milyonluk nüfusuyla Çin’in en büyük şehirlerinden olan Chongqing, Yangtze Nehri'nin yanındaki tepeler üzerine kurulduğu hâlde çok sayıda gökdelene sahip. Bu gökdelenler de bildiğimiz türden değiller. Chongqing'deki şehir planlamacılar ve mimarlar arazi sorununu çözmek için birçok yeni yol yapmış ve şehri sıra dışı yapılarla tasarlamış. 

Şehir; modern mimarisi, evlerin içinden geçen tren yolları, neredeyse gökyüzüne uzanan köprüleri ve yaşamın her alanına dokunan yenilikçi tasarımlarıyla âdeta bilim kurgu filmlerinden fırlamış gibi. Bu anlamda Chongqing; sadece Çin'in değil, dünyanın da en ilginç şehirlerinden bir tanesi.

Chongqing’de bazı tren yollarının binaların içinden geçtiğini biliyor muydunuz?

Chongqing Tren

Daha önce de bahsettiğimiz gibi şehir oldukça dağlık bir bölgede yer alıyor. Tabii bununla da bitmiyor. Şehrin nüfus yoğunluğu o kadar fazla ki tren yoluna yer açmaları gerekiyor. Bu alışılmadık tren yolu, 19 katlı binanın 6-8. katları boyunca doğrudan inşa edilmiş.

Lagarde: Dezenflasyon süreci devam edecek Lagarde: Dezenflasyon süreci devam edecek

Yol, Chongqing Rail Transit No.2'nin bir parçası ve binanın Liziba İstasyonu olarak bilinen bir durağı bile var. Apartman sakinleri oradan rahatça trene binebilirken trendeki yolcular da apartman sakinlerinin yaşam alanlarına bir bakış atma fırsatı buluyor. Ses ve titreşim izolasyonunun gelişmişliği sayesinde trenin geçişi, bina sakinleri için önemli bir ölçüde rahatsızlık teşkil etmiyor.