Çin, Doğu Türkistan'da Uygur ve diğer Türk topluluklarına uyguladığı soykırım poltikasına hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda dünyaya sıkı bir şekilde uyguladığı vize muafiyetini, Türk devletlerinden iş adamlarını ülkeye çekmek ve yatırım almak için kullanıyor.

ÇİN KIRGIZ İŞ ADAMLARINA YEM ATIYOR

Kırgızistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Temir Sariev ve Çin'in Kırgızistan Büyükelçisi Du Deven, 3 Aralık 2023 tarihinde iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesini görüştü. Kırgızistan Ticaret ve Sanayi Odası Basın Servisi tarafından yapılan açıklamda, Temir Sariyev ve Du Deven, girişimciler için vize muafiyeti çalışmalarının yoğunlaştırılması konusu ele aldı.

Moğolistan’da bulunan Ankara Caddesi ve Atatürk Okulu görenleri şaşırttı! Moğolistan’da bulunan Ankara Caddesi ve Atatürk Okulu görenleri şaşırttı!

kirgizistan-cin-vize-muafiyeti-qha-1701598294-329

ÇİN KIRGIZ İŞ ADAMLARI İÇİN ÖZEL ÇALIŞACAK

Çin Büyükelçisi Du Deven görüşmede 17 Aralık 2023'ten itibaren Çin'in Kırgızisan iş adamlarına yönelik vize muafiyet rejiminin değiştireceği belirtti. Du Deven ayrıca, "Kırgızistan Ticaret ve Sanayi Odası üyesi olan işadamları, Ticaret ve Sanayi Odası'ndan bir davetiye ve bir mektup almaları halinde kuruluş aracılığıyla büyükelçiliğe başvurabilecekler. Onların sorunları öncelikli olarak çözülecektir" ifadelerini kullandı.

ÇİN'İN YATIRIM TUZAĞI

Analizciler Çin'in Türk devletlerine yönelik vize muafiyet uygulamasının, Çin'deki ekonomik sıkıntı için öne sürüldüğünü, bu uygulama ile birlikte Türk devletlerinden Çin'e gidecek iş adamlarının büyük ölçüde yatırıma odaklanacağını ve Çinli iş adamları içinde büyük fırsatlar doğuracağını bildiriyor.

Kaynak: QHA