Dünyanın dört bir yanından üst düzey resmi delegasyonların katılımı ile gerçekleşen fuar, savunma endüstrisinin kara, deniz ve hava savunma sektörlerindeki en son teknolojilerini içerdi.

Fuar kapsamında CTech Genel Müdürü Cüneyd Fırat, Defence Turk’e özel açıklamalarda bulundu. Bu bağlamda Fırat, şu ifadeleri kullandı

“Çalışmalarımız son sürat devam ediyor. IDEF’23’ten bu yana önemli gelişmeler yaşadık. ANKA serisinde kullandığımız uydu haberleşme terminallerinin yüzüncü adedini teslim ettik. Bu bizim için önemli bir kilometre taşı. Uçuş saatlerimiz de yüz binlerce saati buldu. Ayrıca ANKA-3 ilk uçuşunu yaptı. Heyecanla bekliyorduk. Önemli bir gelişme. ANKA-3 ilk uçuşunu CTech’in SkyARX terminali ile yaptı.”

CTech’in uluslararası alanda da çalışmalarından bahseden Fırat, İtalyan Leonardo ile yapılan iş birliklerinden bahsetti. Fırat, şu ifadelere yer verdi:

Baykar’ın Azerbaycan’daki merkezinde sona yaklaşılıyor Baykar’ın Azerbaycan’daki merkezinde sona yaklaşılıyor

“Bu fuarda da bulunmamızın sebebi biliyorsunuz uluslararası açılım. Gün geçtikçe uluslararası pazarda CTech’in fırsatları artıyor. Bu kapsamda Avrupa’nın en büyük hava aracı üreticilerinden olan Leonardo ile uydu haberleşme alanında iş birliğimiz başladı. Ekiplerimiz Leonarda tarafından başka bir ülke için üretilen devriye uçaklarında CTech uydu haberleşme terminallerinin kullanılması için entegrasyon çalışmaları yaptılar. Bizim için önemli bir gelişme.

Ek olarak geçtiğimiz dönemlerde NATO bizi güvenli uydu haberleşme modem alımına davet etmişti. Bu ihaleye hazırlıklarımızı yaptık ve teklifimizi ilettik. İnancımız yüksek. İyi bir teklif verdiğimizi düşünüyoruz. Yapılacak değerlendirme sonucunda inşallah NATO’da CTech ürünlerini görmeyi bekliyoruz.”

Kaynak: Defenceturk.net