Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden Akkuyu Nükleer Güç Santrali İlk Nükleer Yakıt Getirme Töreni'ne canlı bağlantı ile katılıyor.

Esenyurt'ta bir seçmen oy kullanmaya papağanla gitti Esenyurt'ta bir seçmen oy kullanmaya papağanla gitti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ülkemiz, 60 senelik bir gecikmenin ardından da olsa, dünyada nükleer güç sahibi ülkeler ligine yükselmiştir." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Avrupa Komisyonu, nükleer enerjiyi 'yeşil enerji' kabul ederek, tereddütleri gidermiştir. Biz de Akkuyu ile ülkemizi bu gelişmenin parçası haline getirdik." açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Pek çok önemli proje gibi Akkuyu da milli bütçemize yük getirmeyen finansman modeliyle hayata geçirildi. Akkuyu, Rusya ile en büyük ortak yatırımımızdır." şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "(Akkuyu) Santralin tüm üniteleri peyderpey 2028'e kadar hizmete girecek. Ülkemizin elektrik tüketiminin yüzde 10'u bu santral tarafından sağlanacaktır." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "(Akkuyu) Tam kapasite devreye girdiğinde burada yılda yaklaşık 35 milyar kilovatsaat elektrik üretilecek." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "(Akkuyu) Doğal gaz ithalatımızın düşmesine yıllık 1,5 milyar dolar katkısı olacak bu proje, milli gelirimizin artışına da olumlu yönde etki yapacaktır." açıklamasında bulundu.