Hindistan’dan dev silahlı helikopter alımı: 5.4 milyar dolar Hindistan’dan dev silahlı helikopter alımı: 5.4 milyar dolar

Milli Savunma Bakanlığı, yıllık bütçesi kapsamında hem personel ve operasyon giderleri için hem de savunma sanayii ürünlerinin tedariki için harcamalar gerçekleştiriyor. Bakanlık bütçesinin büyük bir kısmı ise personel ve operasyon giderlerine ayrılıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin modernizasyonunun sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi amacıyla Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Personel Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nde, bazı özel maddelere yer verildi.

Bu kapsamda Milli Savunma Bakanlığı’nın; TSK’nın modernizasyonu, savunma sanayiinin geliştirilmesi, araştırma ve geliştirme hizmetlerinde kullanılacak özel gelirleri karşılığında tahsis edilen ödeneğinin yetersiz kalması halinde ödenek ekleme yetkisi Cumhurbaşkanı’na verilecek.

Turk Savunma Sanayi

İlaveten yine kanun teklifine göre; savunma sanayii alanında faaliyet gösteren firmaların denetimi, daha hızlı ve etkin şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılacak.

Halihazırda Savunma Sanayii Başkanlığı, bazı özel gelirler sayesinde Savunma Sanayii Destekleme Fonu (SSDF) aracılığıyla TSK, Jandarma, EGM, Sahil Güvenlik ve MİT gibi güvenlik güçlerinin savunma sanayii ürünlerini tedarik etmesine destek oluyor.

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

Editör: Haber Merkezi