"Hafızasını kaybeden kimliğini kaybeder" slognıyla yola çıkan Dijital Hafıza Merkezi, Doğu Türkistan'ın kültürel hafızasını ve tarihini anlatmak amacıyla 20 Mayıs 2024 tarihinde yayın hayatına başladı. Varlığı silinmek istenen Doğu Türkistan halkının hafızasını yaşatmaya amaçlayan Doğu Türkistan veri tabanında biyografiler, zaman tüneli, kavramlar sözlüğü, sergiler, video ve belgesel, kütüphane, infografikler, tarihi belgeler ve köşe yazıları gibi 9 ana başlık bulunuyor.

DOĞU TÜRKİSTAN İÇİN ONLİNE KÜTÜPHANE

Dijital Hafıza Merkezi tarafından konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, veri tabanının Doğu Türkistan için online kütüphane oluşturup dijital içeriklerle toplumsal bilinci canlı tutmayı hedeflendiği bildirildi. Öte yandan hazırlanan içeriklerde tarihi olayların zaman tüneli, önemli şahsiyetlerin biyografileri, Türk İslam medeniyetine dair kavramlar sözlüğü, sanat, musiki ve mimari gibi kültürel öğeler içerdiği kaydedildi.

G O Cf B Q W A A Azw Se

BASILI YAYIN HAYATINA GEÇİLECEK

ABTTF Başkanı Yunanistan tarafından kapatılan Batı Trakya Fenerbahçeliler Derneğini ziyaret etti ABTTF Başkanı Yunanistan tarafından kapatılan Batı Trakya Fenerbahçeliler Derneğini ziyaret etti

Merkez ayrıca, Doğu Türkistan halkının önemli eserlerini Türkiye Türkçesine tercüme ederek, basarak ve yabancı dildeki eserleri çevirerek basılı yayınlarla da faaliyet gösterecek. Merkez, geniş bir kitleye hitap ederek Doğu Türkistan kültürünü dijital ortamda korumayı ve gelecek nesillere aktarmayı amaçlıyor. Dijital Hafıza Doğu Türkistan veri tabanına burdan ulaşabilirsiniz!

Kaynak: QHA