21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü dolayısıyla İl Jandarma Komutanlığı ile Türkiye Down Sendromu Derneği yetkilileri, Tokat Olgunlaşma Enstitüsüne giderek down sendromlu çocukların yaptıkları çalışmaları inceledi.

Daha sonra down sendromlu çocuklar, Tokat İl Jandarma Komutanlığını ziyaret etti.

Ziyaret sırasında down sendromlu çocuklar, yöresel ahşap baskı tekniği kullanarak kumaşa yapılmış jandarma resmini İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Sabri Küyük'e hediye etti.

Daha sonra çocuklara jandarmanın kullandığı trafik, asayiş ve zırhlı araçları tanıtıldı. Çocuklar araçlara bindirilerek gezdirildi.

Etkinlikte "Pika isimli" erzak tespit köpeği ile "Linda" isimli bomba arama köpeği ile gösteri yapıldı, çocuklarla renkli çorap giyilerek down sendromuna dikkat çekildi.

Tekirdağ'daki farkındalık etkinliğinde ise down sendromlu öğrenciler dans gösterisi sundu

Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) Tekirdağ Şubesince down sendromlular için farkındalık etkinliği düzenlendi.

Valilik önünde 21 Mart Down Sendromlular Günü kapsamında gerçekleştirilen programda, ZİÇEV Tekirdağ Şube Müdürü Yaşar Güneş'in, Atatürk Anıtı'na çelenk sunmasının ardından, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Güneş, burada yaptığı konuşmada, herkesin özel çocukların farkında olması gerektiğini söyledi.

Tokat'ta 5,6 büyüklüğünde deprem Tokat'ta 5,6 büyüklüğünde deprem

Özel çocuklara imkan verildiğinde neler yapabildiğinin çok güzel örnekleri olduğunu ifade eden Güneş, "Biz bugün farkındalık oluşturmak için güzel bir etkinlik yapmak istedik. Yeter ki çocuklarımızdan bir şey istesinler onlar neler yapacaklarını gösteriyor. Birazdan özel çocukların yapacakları gösterilerde daha iyi göreceksiniz. Onların farkında olup onlara yardımcı olalım." dedi.

Daha sonra vakıfta eğitim gören öğrenciler dans gösterisi sundu. Beğenilen gösterinin ardından özel öğrenciler farkındalık oluşturmak için Hükümet Caddesi'nde yürüyüş yaptı.

Programa, Tekirdağ Valisi Recep Soytürk, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve vatandaşlar katıldı.

Bingöl Emniyet Müdürlüğünce, polis olmak isteyen down sendromlu çocukların hayali bir günlüğüne gerçekleştirildi

Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen etkinlikte, Bingöl Özel Eğitim Uygulama Okulunda eğitim gören down sendromlu çocuklara polis üniforması giydirildi.

Üniformalı çocuklar, polis ekipleriyle İl Emniyet Müdürlüğünde polislerin yürüttüğü bazı çalışmalara katıldı.

Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğünde vatandaşların işlemlerini gerçekleştiren özel çocuklar daha sonra uygulama noktasında durdurulan araçlarda kimlik kontrolü yaptı.

Bir alışveriş merkezinde vatandaşlara bilgilendirici broşür dağıtan çocuklar, yunus ekiplerinin uygulamasına da katıldı.

Çocuklarla makamında görüşen İl Emniyet Müdürü Şükrü Orhan, onlara çeşitli hediyeler verdi.

Orhan, down sendromlu bireyleri "toplumun en renkli çiçekleri" nitelendirdiklerini belirtti.

Çocukların, karşılaştıkları zorluklara rağmen sevgi dolu kalpleri ile kendilerine ilham verdiğini ifade eden Orhan, "Down sendromlu çocuklarımız kalplerinin temizliğiyle herkesin eşit olduğu ve her bireyin kendi potansiyelini gerçekleştirebileceği bir dünyanın mümkün olduğu mesajını veriyor. Down sendromlu çocuklarımızın hayallerinin ve hedeflerinin peşinden gitmesini desteklemek, onlara inanmak hepimizin sorumluluğudur." dedi.

Bingöl Özel Eğitim Uygulama Okulu Müdürü Mehmet Tokuş da düzenlenen bu etkinlikten dolayı Orhan ve polis ekiplerine teşekkür etti.