Batı Trakya Türklerinin unutulmaz lideri Dr. Sadık Ahmet'in hayatı beyaz perdeye taşınacak. TRT ortak yapımı "Sadık Ahmet" filmi için dün İstanbul'da basın toplantısı yapıldı. Toplantıya, Dr. Sadık Ahmet’in oğlu Levent ve kızı Funda Sadık Ahmet, TRT Genel Müdürü Prof. Dr. Mehmet Zahit Sobacı, TRT Genel Müdür Yardımcısı Muhammed Ziyad Varol, yönetmen Hakan Yonat, yapımcı Mahmut Cüneyt Göz, senarist Mert Dikmen, film oyuncuları Nur Fettahoğlu, Turgay Aydın, Erkan Can, Rehan Bilek, Suzan Kardeş, Ozan Akbaba katıldı. 

9e0a2f373a29206fcd0c6a8694fd8494NG

SADIK AHMET FİLMİ 29 ARALIK'TA VİZYONDA

Dr. Sadık Ahmet'in hayat hikayesini ve ömrünü adadığı mücadelesini anlatacak olan film 29 Aralık 2023 tarihinde vizyona girecek. 

DR. SADIK AHMET KİMDİR?

Batı Trakya’da Türklerin direnişinin sembol ismi Dr. Sadık Ahmet, 7 Ocak 1947'de Gümülcine'nin Sirkeli köyünde dünyaya geldi. Çocukluk yıllarını Gümülcine'de geçiren Sadık Ahmet, üniversite eğitimi için Türkiye’ye geldi, burada tıp eğitimi aldı ve 1985 yılında Batı Trakya’ya geri döndü. Ülkesine döner dönmez Batı Trakya Türklerinin yaşadığı sorunları yakından takip eden ve hukuki haklarını alabilmek içim mücadele etmek gerektiğini düşünen Dr. Sadık Ahmet, 1985 yılında Batı Trakya çapında bir imza kampanyası başlattı. Topladığı 15 bin imza ile oldukça ses getirdi. Dr. Sadık Ahmet, 8 Ağustos 1986 tarihinde bu faaliyeti nedeniyle tutuklandı.

kMUMkAqo9VtlTAwYJGbG

BATI TRAKYA TÜRKLERİNİN İLK SİYASİ PARTİSİNİ KURDU

Dr. Sadık Ahmet, 25 Eylül 1987’de Selanik’e giderek, Demokrasi İnsan Hakları toplantısında Türk toplumunun sorunlarını ileten bir broşür dağıttı. 1988 yılında 30 ay hapis cezasına çarptırıldı. 18 Haziran 1989 seçimlerinde milletvekilliğine adaylığını koydu ancak adaylığı çeşitli gerekçeler ile iptal edildi. 26 Ocak 1990’da Lozan Barış Anlaşması'ndan doğan haklara uygun olarak Batı Trakya Türklerine "Türk" dediği için hapis cezası alan Dr. Ahmet, Selanik Dudullu hapishanesinde iki ay hapis yattı. 

Sadık Ahmet, 8 Nisan 1990 genel seçimlerinde bağımsız milletvekili seçildi ve Yunanistan Parlamentosu'na girdi. 13 Eylül 1991 tarihinde Batı Trakya Türklerinin ilk siyasi partisi olan Dostluk, Eşitlik ve Barış (DEB) partisini kuran Sadık Ahmet, 1993 genel seçimlerinde Yunanistan’ın seçim kanunlarında yaptığı adaletsiz değişiklik nedeniyle meclise giremedi.

Kerkük’te Yerel Seçim Öncesi Gerilim: Türkmen Aday Silahlı Saldırıya Uğradı Kerkük’te Yerel Seçim Öncesi Gerilim: Türkmen Aday Silahlı Saldırıya Uğradı

61d2b9354e3fe00dcc340cab

ŞÜPHELİ BİR TRAFİK KAZASINDA HAYATINI KAYBETTİ

Dr . Sadık Ahmet, Batı Trakya’daki Türk Azınlığın haklarını hukuken imza altına alan Lozan Barış Antlaşması'nın 72. yılı olan 24 Temmuz 1995 tarihinde Gümülcine’nin Susurköy mevkinde şaibeli bir trafik kazasında, aracına traktör çarpması sonucunda yaşamını yitirdi.

Kaynak: QHA