Apple, Meta'nın WhatsApp ve Threads uygulamalarını Çin mağazasından kaldırdı Apple, Meta'nın WhatsApp ve Threads uygulamalarını Çin mağazasından kaldırdı

Edinilen bilgiye göre; Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, muharip deniz platformlarının sınıflandırmasıyla ilgili bir dizi değişilik kararı aldı. Bu kapsamda YAVUZ Sınıfı TCG FATİH ve TCG YAVUZ firkateynleri, DOĞAN Sınıfı TCG VOLKAN ve TCG TAYFUN hücumbotları, AY Sınıfı TCG BATIRAY ve TCG YILDIRAY denizaltıları, artık ‘Test ve Eğitim Gemisi’ olarak anılacaklar.

Bu değişiklikle birlikte Türk Deniz Kuvvetleri envanterindeki muharip görevdeki firkateyn sayısı, 14’e düştü. TCG İSTANBUL‘un kabul faaliyetlerinin tamamlanmasıyla birlikte sayı 15’e yükselecek. Hücumbot sayısı 16’ya düşerken, TÜRK TİPİ HÜCUMBOT Projesi ile yakın gelecekte bu sayının arttırılması hedefleniyor. Öte yandan denizaltı sayısı ise 10’a düşerken, TCG PİRİREİS’in kabul faaliyetlerinin tamamlanmasıyla birlikte sayı 11’e yükselecek. Akabinde ise diğer 5 adet REİS Sınıfı Denizaltı için kabul faaliyetleri icra edilecek.

1595925472 Ay Sinifi Da Gallery 1

YAVUZ Sınıfı Firkateynler ortalama 36 yaşındayken, AY Sınıfı Denizaltılar 50 ve DOĞAN Sınıfı Hücumbotlar ise 46 yaşında.

Bu değişilik ile birlikte Türk Deniz Kuvvetleri personelinin eğitim ve Türk savunma sanayii ürünlerinin test faaliyetlerinde hızlanma bekleniyor.