İnönü ilçesinde bu yıl ikincisi gerçekleştirilen THK Havacılık Festivali’nin 2’nci gününde de izleyicilerle buluşan yerli uçak Hürkuş’un pilotu Murat Özpala gene mest etti. Oldukça zor ve keskin manevralarla izleyenlerin dikkatini üzerine çeken Özpala, kokpitten yaptığı konuşmada gelenlere teşekkür etti. Özpala’nın sonrasında merakla beklenen ve festivalin son gösterisi olan Solo Türk alandaki vatandaşlarla sanki kucaklaştı. Türk Hava Kuvvetleri 3. Ana Jet Üs Komutanlığı’na bağlı olan F-16C Blok-30TM jet savaş uçağının Kokpitinde 1. Gösteri Pilotu Binbaşı Emre Mert yer aldı. Oldukça sert ve keskin manevralarla izleyenleri sanki büyüleyen Solo Türk, vatandaşlardan tam not aldı. Alanda bulunanlar gökyüzünden bir an bile gözünü ayırmazken, izleyenler o dakikaları kaydetmek için sık sık fotoğraf ve video çekti.

"Her yıl olmasını isteriz"

İsrail'de Yargı Düzenlemesine Karşı Protestolar 38. Hafta'da Devam Etti İsrail'de Yargı Düzenlemesine Karşı Protestolar 38. Hafta'da Devam Etti

Solo Türk’ü ailesiyle birlikte izleyen Ali Kacir, "Festival çok güzeldi, boynum ağrıdı devamlı yukarı bakmaktan. Bol bol fotoğraf çektik. Her yıl olmasını isteriz, inşallah evlatlarımda pilot olur" şeklinde konuştu.

"Uçamasak da onları izlemek yetiyor"

Pilot olma hayalinin olduğunu söyleyen Ahmet Özdaş ise şu şekilde konuştu;

"2004’ün 2. döneminde İnönü Türk Hava Kurumu’nun Planör Uçuş Okulu’nda eğitime gelmiştim. Devamının getiremedik ama havacılıktan da kopmadık. Böyle festivaller havacılık gösterileri, Anadolu Tatbikatı gibi etkinliklere gelmeye çalışıyoruz. Ben ilk gün yoktum, bugün geldim. Bugün yoğun bir program vardı. Özellikle Çelik Kanatlar ekibini ilk defa izledim. Hürkuş gösterisini de ilk defa izledim. Solo Türk gösterisini defalarca izledim ama her seferinde ilk kezmiş gibi hissediyorum. Hayalimdi ama nasip olmadı. Pilotlarımız bizleri gururlandırıyorlar. Harika bir duygu, uçamasak da onları izlemek yetiyor."