Filipin Hava Kuvvetleri 15. Taarruz Kanadı’nın resmi Facebook hesabından yapılan paylaşıma göre Filipinler’e T-129 ATAK helikopteri teslimatı yapıldı. Yapılan teslimatta 2 adet T-129 ATAK helikopteri yer alırken Filipin Hava Kuvvetlerinin envanterindeki T-129 ATAK helikopteri sayısı da 6 adete yükselmiş oldu.

Kurban Bayramı tatilinde yola çıkacak elektrikli araç sürücülerine "şarj rotası planlama" önerisi Kurban Bayramı tatilinde yola çıkacak elektrikli araç sürücülerine "şarj rotası planlama" önerisi

Filipin Hava Kuvvetleri’ne bağlı 15. Saldırı Kanadı, 17 Mayıs’ta 1505 ve 1506 kuyruk numaralı T-129 ATAK helikopterlerinin Geliş ve Kutsama Töreni’ni gerçekleştirdi. Etkinliğe, Filipin Hava Kuvvetleri’nde görev alan Hava Muharebe Komutanı Mgen Araus Robert F. Musico, 15. Taarurz Kanadı Komutanı Bgen Juliano C. Llarenas, birim komutanları ve kurmaylar başta olmak üzere üst düzey Filipin askeri yetkilileri yer aldı.

İki adet T-129 ATAK helikopteri aktif piste iniş yapmadan önce alçak uçuş yaptı. 15. Taarruz Kanadı’nın yeni satın alınan helikopterleri onurlandırmak için geleneksel ve törensel bir karşılanması için iki uçağa su selamı verildi. Tören daha sonrasında T-129 ATAK helikopterlerinin kutsanması ve şampanya dökülmesiyle devam etti.

G O B Yi E Y Wk A Akq X C 1140X815

Filipinler’e Teslim Edilen T-129 Atak Helikopteri (Görsel: Filipin Hava Kuvvetleri 15. Saldırı Kanadı)

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. (TUSAŞ) tarafından geliştirilen T129 ATAK helikopterlerin Filipinler’e ilk teslimatı Mart 2022’de gerçekleşmişti. İlk parti teslimatında 1. ve 2. T129 ATAK helikopterleri yer almıştı. İkinci parti teslimatında 3. ve 4. T129’lar yer almıştı ve 2022 yılının son ayında gerçekleşmişti. Yapılan bu teslimatta birlikte Filipinler’e T-129 ATAK helikopterlerin teslimat süreci tamamlanmış oldu.

Filipinler’in T129 ATAK helikopteri tedarik süreci

Filipinler Hava Kuvvetleri (PAF) teknik çalışma grubu, ilk olarak 2018’in sonlarında taarruz helikopteri programı için T129 ATAK helikopterini seçmişti. O zamandan beri, T-129 ATAK’ın ABD yapımı LHTEC CTS800-400A motorunun ihracat kısıtlamaları nedeniyle platformun Filipinler Hava Kuvvetleri’ne satışı ertelenmişti.

Temmuz 2020’de Filipinler Millî Savunma Bakanlığı (DND) tarafından yapılan açıklamada, Filipinler’in, Türkiye’nin helikopteri ihraç etme konusunda yaşadığı sorunlara rağmen T129 ATAK platformunu satın alma niyetini koruduğu belirtilmişti. DND Halkla İlişkiler Şefi Arsenio Andolong ise “DND, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından sunulan T129 ATAK’ın devralınmasıyla ilerleyecek. Türkiye’nin devralımdan önce belirli garantileri taahhüt etmesini talep edeceğiz.” şeklinde konuşmuştu.

G O B Yi E R Xk A Aqt0 M 1140X815

Filipinler’e Teslim Edilen T-129 Atak Helikopterlerinden Birisi (Görsel: Filipin Hava Kuvvetleri 15. Saldırı Kanadı)

Filipinler Savunma Bakanı Delfin Lorenzana, Türk taarruz helikopterlerinin alımına ilişkin sözleşmeyi Temmuz 2020’de imzalamıştı. 6 adet T-129 ATAK helikopterinin teslimatının bitimi olarak 2024 yılı hedefi konmuştu. PAF sözcüsü Albay Maynard Mariano yaptığı açıklamada, 6 adet T129 ATAK helikopteri için toplam sözleşme bedelinin 13.7 milyar PHP olduğunu, buna lojistik destek ile pilotların ve mürettebatın Türkiye’deki eğitimini de dahil ettiğini eklemişti. Yapılan bu son teslimat ile birlikte 2023 yılı bitmeden bu hedefe ulaşılmış oldu.

T-129 ATAK helikopterinin Filipinler’e satışı ile ilgili onayların tamamlanmasının ardından, Filipin Hava Kuvvetleri 15. Taarruz Filosu’na bağlı pilot ve mürettebatlar, Ankara’da bulunan TUSAŞ tesislerinde T-129 ATAK helikopteri eğitimi görmeye başladı. İlk gelen ekipten sonra eğitim için Türkiye’ye pilot ve uzman gelmeye devam etmişti.

Kaynak: defenceturk.net