Evrene ait pek çok şey hemen hemen herkesin ilgisini çekiyor. Bugün ortaya haberlerle birlikte Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) Integral Uzay Teleskobu, Dünya’ya yaklaşık 2 milyar ışık yılı uzaklıkta patlayan bir yıldızdan gelen gama ışınlarını tespit etti. Peki, bu gama ışını patlamasının önemi ne?

Patlama 800 saniye sürdü!

Evrende yıldız doğumu ve ışın patlamasına dair haberler ve görüntüler ortaya çıktı. Geçtiğimiz günlerde ise bunlara bir yenisi eklendi. Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) Integral Uzay Teleskobu, Dünya’ya yaklaşık 2 milyar ışık yılı uzaklıkta patlayan bir yıldızdan gelen gama ışınlarını tespit etti.

YouTube'dan Premium abonelere yeni özellik YouTube'dan Premium abonelere yeni özellik
Gelmiş geçmiş en güçlü gama ışınları tespit edildi!

GRB 221009A adı verilen bu patlamanın şimdiye kadar tespit edilenlerin en parlağı, en güçlüsü ve en uzun sürelisi olduğu ortaya çıktı. Ayrıca patlamayı ESA’ya ait olan Uluslararası Gama Işını Astrofizik Laboratuvarı (Integral) tespit etti. Süpernova adlı büyük yıldız patlamalarından ya da iki süper yoğun nötron yıldızının çarpışmasından oluşan enerji yayılımlarına gama ışını patlamaları deniyor. 2002 yılında gönderilen Integral, her gün gama patlamalarını kaydediyor.