Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, Türkiye'nin FATF'ın gri listesinden çıkış kararının cuma günü oy birliğiyle alındığını ve tek bir ülkenin bile itirazda bulunmadığını bildirdi.

Bakan Şimşek, "(Vergi paketi hazırlığı) Bizim tercihimiz vergilendirilmeyen alanlardan vergi almak, vatandaşımıza yeni bir vergi yükü getirmek değil." dedi.

"DÖVİZ REZERVİNİ BİR SORUN OLMAKTAN ÇIKARDIK"

Katıldığı bir TV programında ekonomi gündemine ilişkin soruları yanıtlayan Bakan Şimşek, Türkiye'nin döviz rezervini bir sorun olmaktan çıkarıldığını açıkladı.

Bakan Şimşek'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Kaynak girişi zaten çok güçlü, nasıl yönetiriz onunla uğraşıyoruz. Kaynak girişinin Mart sonundan bugüne net bazda Merkez Bankası'nın rezervlerine yansıyan boyutu neredeyse 78 milyar dolara ulaştı. Şu an itibarıyla rezerv yeterliliğinde IMF tanımına göre arzulanan seviyeye neredeyse vardık. Şu an reel bazda lirada bir miktar değerleme oldu; Hedefimiz enflasyonu kalıcı bir şekilde düşürerek orta-uzun vadede nominal kurlarda bir istikrar sağlamak, ama bunun için daha erken, daha kat edeceğimiz çok mesafe var.

"TÜRKİYE GRİ LİSTEDEN OYBİRLİĞİ İLE ÇIKARILDI"

Türkiye'nin döviz rezervini bir sorun, endişe olmaktan çıkardık. Türkiye gri listeden oybirliğiyle çıkarıldı. Listeden çıkınca iş bitmedi; Güçlü bir şekilde mücadeleye, uygulamada etkinliği sağlamaya devam. MASAK'ın idari ve teknik kapasitesini oldukça güçlendireceğiz.

Bu programın özünde dengesizliklerin giderilmesi var. Yatırımcı güveni beraberinde TL varlıklara ilgiyi artırıyor, liralaşmayı güven esasıyla sağlıyor.

10 yıldır kayıptı, eski eşinin yaptırdığı evin temelinde kemikleri bulundu 10 yıldır kayıptı, eski eşinin yaptırdığı evin temelinde kemikleri bulundu

Cari açıkta arzuladığımızdan çok daha iyi bir performansla karşı karşıyayız.

"EYT'NİN YILLIK MALİYETİ 724 MİLYAR TL"

Cari açığı bu sene sonunda muhtemelen yüzde 2'ye indirmiş olacağız, zaten Mayıs ayında yüzde 2,5'e inmiş olacak. EYT'nin bu sene yıllık maliyeti 724 milyar TL, neredeyse milli gelirin yüzde 2'sine yakın bir rakamdan bahsediyoruz. Bütçe açığının milli gelire oranını bu sene yüzde 5'in altına, gelecek sene yüzde 3'ün altına çekmiş olacağız.

"GEÇİCİ OLARAK EKONOMİDE BİR YAVAŞLAMA SÜRECİNE GİRECEĞİZ"

Büyümede yeniden dengelenmeyi sağladık. Kaliteli ve dengeli bir büyüme var, bu beraberinde artık aşırı ısınmayı getirmiyor. Geçici olarak ekonomide bir yavaşlama sürecine gireceğiz, istihdamı en az etkilemesi için gereken tedbirleri alacağız.

"KKM'DEN ÇIKIŞ HIZLANACAK"

KKM'de düşüş büyük ihtimalle hızlanacak. Bugün itibarıyla şirketlerin KKM'deki vergi avantajı son buldu, yenilemedik. KKM'den kazanılan faiz gelirleri de vergiye tabi olacak, dolayısıyla KKM'den çıkış hızlanacak.

"ENFLASYONDAKİ DÜŞÜŞ KALICI OLACAK"

Piyasanın programı henüz tam olarak satın aldığını söyleyemeyiz. Enflasyon aylık bazda önce yüzde 2'lere sonra yüzde 1'lere düşecek. Kurda istikrar da çok önemli, göreceli bir istikrar sağlanması da vatandaşa yansıyacak. Enflasyondaki düşüş kalıcı olacak. Bu sene bir KDV artışı gündemde değil.

Popülist söylemlere rağbet etmeyeceğiz, bu bir tuzaktır. Kazandığı halde vergiyi ödemekten imtina eden kesimlerle mücadele ederek bütçeyi düzelteceğiz.

"ASGARİ ÜCRET KONUSU POPÜLİZM İÇERİYOR"

Kazandığı halde vergiyi ödemekten imtina eden kesimlerle mücadele ederek bütçeyi düzelteceğiz.

Türkiye dış şoklara karşı bağışık değil ama bünyesini sağlamlaştırarak dayanıklılığını artırabilir, şu an bizim amacımız o. Bu sene reel olarak asgari ücret artmış olacak.

Gelişmekte olan ülkeler ile karşılaştırıldığında Türkiye'de asgari ücret düşük değil ama geçim sıkıntısı elbette var.

Asgari ücret konusunun istismarı popülizm içeriyor, popülizmin Türkiye'yi nerelere getirdiğini gördük.

Asgari ücretin vergi dışında bırakılmasının bu sene maliyeti 670 milyar TL.

DiKKAT ÇEKEN VERGİ AÇIKLAMASI

Vergi reform tasarısı konusunda bizim tüm gelen önerilerin toparlandığı bir metin piyasada dolaşıyor, bu süzgecimizden geçen bir metin değil.

Ciddi kayıt dışılık var, bununla mücadele ederek sonuç alacağız.

Editör: Haber Merkezi