Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Pakistan Dışişleri Bakanı Muhammad Syrus Qazi, “Bunlar, birden fazla yargı bölgesine yayılmış, karmaşık bir uluslararası yapılanmayı içeren kiralık cinayet vakalarıdır.” ifadelerini kullandı.

Bu bağlamda Qazi, suikast yönteminin Kanada ve ABD’deki girişimlere benzer olduğunu söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

“Hintli ajanlar, Pakistan’da suikast düzenlemek için teknolojiyi ve yabancı topraklardaki güvenli bölgeleri kullandı. Bu suikastlarda tanımlanmış rolleri oynamaları için suçluları, teröristleri ve şüphelenilmeyen sivilleri işe aldılar, finanse ettiler ve desteklediler. Hint medyası ve sosyal medya hesapları derhal bu cinayetleri Hindistan’ın “düşmanlarına” karşı başarılı bir intikam olarak iddia edip yüceltti ve onların bu yasadışı eylemleri gerçekleştirme kapasitelerini öngördü. Potansiyel suikastçılar sosyal medya, yetenek avcıları ve sahte Da’esh hesapları kullanılarak işe alındı.

Almanya: Ukrayna'ya Avrupa ve NATO ülkelerinden askeri birlikler gönderilmeyecek Almanya: Ukrayna'ya Avrupa ve NATO ülkelerinden askeri birlikler gönderilmeyecek

syrus-qazi

Finansörler, yer belirleyiciler ve suikastçılardan oluşan ekiplerin görevlendirilmesiyle operasyonun çeşitli bileşenleri tamamen bölümlere ayrıldı. Tüm potansiyel izleri gizlemek için ayrıntılı çıkış planları geliştirildi. Şu aşamada iki vakaya ilişkin bilgi paylaşıyoruz. Benzer birkaç vaka daha araştırılıyor ve zamanı gelince ortaya çıkacak. İlk vaka Şahid Latif suikastıdır. 11 Ekim 2023’te bir grup suçlu, Sialkot şehrinde bir caminin önünde Shahid Latif’e suikast düzenledi. Ayrıntılı bir soruşturma, üçüncü bir ülkede bulunan Hintli ajan Yogesh Kumar’ın suikastı suçlular ve teröristler aracılığıyla düzenlediğini ortaya çıkardı.

İkinci vaka ise Muhammed Riaz’ın suikastıdır. Başka bir Hint ajanı, 8 Eylül 2023’te Rawalakot’ta bir camide sabah namazı sırasında suikasta uğrayan başka bir Pakistan vatandaşı Muhammed Riaz’ın öldürülmesi olayına karışmıştı. Kolluk kuvvetleri, katil Muhammed Abdullah Ali’yi takip etti ve 15 Eylül 2023’te bir gemiye binerken onu tutukladı. Yapılan sorgulamada Muhammed Abdullah Ali’nin Hintli ajanlar Ashok Kumar Anand ve Yogesh Kumar tarafından işe alındığı ve yönlendirildiği ortaya çıkarıldı. Hintli ajanlar, Muhammed Riaz’ı bulması istenen Muhammed Abdullah Ali’yi işe almak için sosyal medya uygulaması Telegram’ı kullandı.”

Reuters tarafından yapılan habere göre Hindistan Dışişleri Bakanlığı konu ile ilgili sessizliğini sürdürüyor.  Pakistan’ın iddiaları, Kanada ve ABD’nin ayrı ayrı Hintli ajanları kendi topraklarındaki suikast girişimleriyle bağlantılı olmakla suçlamasından aylar sonra geldi.

Kaynak: defenceturk.net