Aviation Week tarafından yapılan habere göre İspanya’nın yaşlanan F-5 eğitim uçaklarını emekli etmeye yönelik bir planının olduğu belirtildi. İspanya Hava Kuvvetleri Yeni Nesil Silah Sistemi Operasyon Başkan Yardımcısı Yarbay Hugo Garcia Galan, İspanya’nın yeni uçak tedariki kapsamında dört yeni sistem düşündüğünü açıkladı. Bu sistemlerden birisi de TUSAŞ tarafından geliştirilen HÜRJET oldu.

HÜRJET’in muhtemel rakipleri ise ABD merkezli Boeing’in geliştirdiği T-7A Red Hawk, Güney Kore merkezli Korea Aerospace Industries (KAI) tarafından geliştirilen T-50 ve İtalya merkezli Leonardo’nun geliştirdiği M-346 eğitim uçağının olması bekleniyor. İhalenin ne zaman düzenleneceği ise şu anda belli değil.

Hurjet 2 1140X815 (2)

İspanya, uzun yıllardır F-5 eğitim uçaklarını işletiyor ve Northrop uçaklarından oluşan oldukça büyük bir filoya da sahip. Şu anda Talavera la Real Hava Üssü merkezli Wing 23’te AE.9 adı verilen yaklaşık 19 adet iki koltuklu uçak bulunuyor. Bununla birlikte Yarbay Hugo Garcia Galan, İspanya’nın F-5’in kullanımdan kaldırılmasını 2028’den 2030’a veya sonrasına ertelediğini ve ileriye yönelik bir kararın ne zaman alınacağı konusunda kesin bir zaman çizelgesi bulunmadığını da söyledi. Garcia muhtemel eğitim uçak tedariki için ise Fransa, İtalya veya İngiltere’nin potansiyel adaylar arasında olacağını söyledi.

Türkiye’nin ilk jet motorlu süpersonik eğitim ve hafif taarruz uçağı HÜRJET, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları için geçtiğimiz günlerde Samsun semalarında SOLOTÜRK ve Türk Yıldızlarıyla gösteri uçuşu gerçekleştirmişti. Yaklaşık olarak 20 dakika süren görsel şölen, vatandaşlar tarafından ilgiyle takip edilmişti.

25 Nisan 2023 tarihinde ilk uçuşunu gerçekleştiren ve TUSAŞ tesislerinde 56 sorti yapan ve 65 saat gökyüzünde kalan HÜRJET, hangardan ilk kez 19 Mayıs kutlamaları için ayrıldı. Doğupark’ta düzenlenen kutlamalarda Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanlığına ait helikopter gösterisi de gerçekleştirildi.

Ekran Goruntusu 117 1140X815

Hindistan’dan dev silahlı helikopter alımı: 5.4 milyar dolar Hindistan’dan dev silahlı helikopter alımı: 5.4 milyar dolar

HÜRJET’in ilk ihale performansı

HÜRJET ilk ihale performansını Malezya’da göstermişti. Malezya tarafından 2022’de düzenlenen ihalede, JF-17 B uçağı ile China National Aero-Technology Import & Export Corp, FA-50 uçağı ile KAI, M-346 uçağı ile İtalyan Leonardo, Tejas uçağı ile Hindustan Aeronautics Ltd (HAL), HÜRJET ile TUSAŞ ve MiG-35 ve YAK 130/M 346 FA uçakları ile Rus Rosoboronexport katılmıştı. Ancak ilerleyen süreçte Leonardo’nun ihaleden çekildiği belirtilmişti. Malezya’nın düzenlediği bu ihaleyi ise Güney Kore kazanmıştı.

Kaynak: defenceturk.net

Editör: Haber Merkezi