Küresel enerji sektöründeki istihdam artışına güneş başta olmak üzere rüzgar, elektrikli araçlar ve bataryalar, ısı pompaları ve kritik mineral madenciliği liderlik ederken, temiz enerji dönüşümünün yarattığı milyonlarca iş fırsatının doldurulması için kalifiye insan kaynağına ihtiyaç duyuluyor.

Uluslararası Enerji Ajansının (IEA) bu yıl ikincisini yayımladığı Dünya Enerji İstihdamı raporunda, enerji sektöründeki istihdam bölge ve teknoloji bazında incelenerek sektörün iş gücü ihtiyaçları analiz edildi.

Rapora göre, küresel enerji sektöründe istihdam salgın öncesi olan 2019'daki seviyeye göre yaklaşık 3,5 milyon artışla 2022'de 67 milyon kişiye ulaştı.

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü (KYK) duyurdu: KYK burs ödemeleri başladı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü (KYK) duyurdu: KYK burs ödemeleri başladı

Bu dönemde temiz enerji sektörlerindeki istihdam 4,7 milyon artarak toplam 35 milyona yükseldi. Fosil yakıt sektöründeki istihdam ise 2020'deki işten çıkarmaların ardından yavaş bir toparlanma eğilimine girerken, 32 milyonla salgın öncesi seviyenin 1,3 milyon altında kaldı.

Çin 19,3 milyon istihdamla dünyada enerji sektörü istihdamının en yüksek olduğu ülke oldu. Çin'i ülke bazında 8,4 milyon enerji istihdamı bulunan Hindistan takip etti.

Bölgesel olarak ise Çin haricindeki Asya Pasifik ülkelerinin enerji sektöründeki istihdam 8,7 milyon, Avrupa'da 7,7 milyon, Kuzey Amerika'da 7,1 milyon, Afrika'da 4,3 milyon, Orta ve Güney Amerika'da 4,2 milyon, Orta Doğu'da 3,9 milyon ve Avrasya'da 2,9 milyon seviyesinde bulunuyor.