İran’ın Türk isimlerine yönelik uyguladığı yasaklar ve kısıtlamalar devam ediyor. İran Nüfus Müdürlüğü, Güney Azerbaycan’da doğan bir bebeğe, adının Türkçe "Baycan" olmasından ötürü kimlik kartı vermedi. Baycan bebeğin babası şair Ramin Cebrayili, Tebriz Nüfus Müdürlüğü tarafından engellendikten sonra mahkemeye başvurduğunu ancak olumlu bir sonuç alamadığını bildirdi.

İRAN'IN TÜRK İSİMLERİNE YÖNELİK KİMLİK VERMEME POLİTİKASI UZUN SÜREDİR DEVAM EDİYOR

Bulgaristan'da Hocazâde Mehmed Muhiddin Efendi Ödülleri verilecek Bulgaristan'da Hocazâde Mehmed Muhiddin Efendi Ödülleri verilecek

Uzun bir süredir İran, Türk isimlerine karşı "yasaklama" politikası yürütüyor. Bölgede yaşayan Türk aileler, çocuklarına Türkçe isim verdikleri için kimlik alamadıklarını söyledi. İran Nüfus Müdürlüğünün, Güney Azerbaycan’da yaşayan Türk ailelere kimlik kartı vermeyi reddetmesi, aileler tarafından protesto edilerek karşılandı. Birçok aile, sosyal medya hesabından yapılan baskıyı duyurmak zorunda kaldı.

SADECE İRAN'IN DAYATTIĞI İSİMLER KABUL EDİLİYOR!

İran Kayıt Dairesi, onaylanmış isimlerin bir listesini yayınladı ve vatandaşlardan çocukları için bu isimleri seçmelerini istedi. Ebeveynler tarafından seçilen isim, kayıt dairesi tarafından önerilen liste dışında ise seçilen isim, incelenmek üzere dairenin yönetim kuruluna (isim komitesine) gönderiliyor ve onaylanmadıkça isim seçimine izin verilmiyor.

​​​​​

Kaynak: QHA