İskeçe Türk Birliği (İTB) Başkanı Ozan Ahmetoğlu ve Avukat İlker Çavuşoğlu, İskeçe Türk Birliği ve Bekirusta Davalar Grubundaki diğer Türk azınlık dernekleriyle ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararları için 20 Kasım 2023 tarihinde Strazburg’a gitti.

"TALEBİMİZ, 1983 YILINDAN BU YANA SÜREN ADALETSİZLİĞİN SONA ERDİRİLMESİDİR"

Strazburg’taki temaslarana ilişkin sosyal medya sayfasında yazılı bir açıklama yayımlatan İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu, şu ifadelere yer verdi:

"İskeçe Türk Birliği olarak, Yunanistan tarafından uygulanmayan Batı Trakya Türk azınlık dernekleriyle ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararları için bir kez daha Strazburg’dayız.

Avrupa Konseyi’ne bağlı kurumlar ve Avrupa Konseyi üyesi ülkelerin Strazburg’daki daimi temsilcilikleriyle görüşmelerimiz oluyor.

Bu çerçevede İskeçe Türk Birliği ve “Bekirusta Davalar Grubu”ndaki diğer Türk azınlık dernekleriyle ilgili AİHM kararlarının Yunanistan tarafından uygulanmaması sinedeniyle devam eden haksızlığın ve mağduriyetin sona ermesi talebiyle, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi toplantısı öncesinde temaslarda bulunuyoruz.

Azerbaycan tiyatro oyunu, Özbek sanatçılarca Kırgızistan'da sahnelendi Azerbaycan tiyatro oyunu, Özbek sanatçılarca Kırgızistan'da sahnelendi

Talebimiz ve beklentimiz; Yunanistan’ın uluslararası hukuka saygı göstererek, 15 yıldır uygulamadığı Türk azınlık dernekleriyle ilgili AİHM kararlarını uygulaması, İskeçe Türk Birliği ve diğer Türk azınlık derneklerinin yasal statüsünü ve tüzel kişiliğini iade etmesi - tanıması, 1983 yılından bu yana süren haksızlığın, mağduriyetin ve adaletsizliğin sona erdirilmesidir..."

Kaynak: QHA