NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg şunları söyledi:

“Bugün tarihi bir gün. İsveç artık NATO politikalarının ve kararlarının şekillendirilmesinde eşit söz hakkına sahip olarak NATO masasında hak ettiği yeri alacaktır. İsveç 200 yılı aşkın bir süredir NATO’ya bağlı olmamasının ardından artık Müttefiklerin özgürlük ve güvenliğinin nihai teminatı olan 5. Madde kapsamında sağlanan korumadan yararlanmaktadır. İsveç beraberinde yetenekli silahlı kuvvetler ve birinci sınıf bir savunma sanayii getirmektedir. İsveç’in katılımı NATO’yu daha güçlü, İsveç’i daha güvenli ve tüm İttifak’ı daha emniyetli kılmaktadır. Bugünkü katılım NATO’nun kapısının açık olduğunu ve her ulusun kendi yolunu seçme hakkına sahip olduğunu göstermektedir.”

Photo Collage 20240310 001531332

İsveç’in bayrağı 11 Mart 2024 Pazartesi günü Brüksel’deki NATO karargâhında ve eş zamanlı olarak Avrupa ve Kuzey Amerika’daki NATO komutanlıklarında yapılacak bir törenle diğer 31 Müttefikin bayrağıyla birlikte göndere çekilecek.

Tokat'ta 5,6 büyüklüğünde deprem Tokat'ta 5,6 büyüklüğünde deprem

İsveç’ten Ukrayna’ya savaş uçağı tedariki olasılığı

İsveç Savunma Bakanı Pal Jonson, Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen Münih Güvenlik Konferansı’nda önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Pal Jonson Münih Güvenlik Konferansı’nın oturum arasında Kiev Independent’a verdiği röportajda İsveç’in Ukrayna’ya modern savaş uçakları sağlamaya açık olduğunu ancak ülkesinin öncelikle tam teşekküllü bir NATO üyeliğine ihtiyacı olduğunu ifade etti.

Bakan Kiev Independent’a verdiği özel röportajda şu ifadelerde bulundu:

“Bir karar verebilmemiz için NATO’nun tam üyesi olmamız ve 5. Madde’nin bir parçası olmamız gerekiyor. Bu aynı zamanda başkalarıyla işbirliği içinde alınması gereken bir karardır. Ukrayna’nın dördüncü ve beşinci nesil savaş uçaklarına ihtiyacı var. Eğer size (Ukrayna) şu ya da bu şekilde yardımcı olabilirsek, buna da açığız.

Müttefiklerin çabaları şu anda Ukrayna’ya F-16 savaş uçağı tedarikine odaklanması. Hollanda, Danimarka, Belçika ve Norveç gibi ülkeler F-16’ların bir kısmını Ukrayna’ya bağışlama sözü verdi. Fakat herhangi bir şekilde yardımcı olabilirsek bunu da incelemekten memnuniyet duyarız.”

Gripen C D Scaled