Macaristan Parlamentosu, uzun bir zamandır beklenen İsveç’in Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) üyeliğini onayladı. İsveç ve Finlandiya, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Mayıs 2022’de NATO’ya üyelik başvurusunda bulunmuştu.

Macaristan Parlamentosu’nda yapılan oylamada, İsveç’in NATO üyeliği 649 gün sonra oybirliğiyle kabul edildi. Bu onayla birlikte, İsveç’in NATO’ya katılımı için gereken tüm parlamento onayları tamamlanmış oldu.

Macar hükümeti, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılımını onaylama önerisini 592 gün önce parlamentoya sunmuştu. Oylamanın gecikmesi gerginliğe yol açmış olsa da, Türkiye’nin ardından Macaristan’ın kabul kararıyla birlikte İsveç, artık resmi olarak NATO’nun 32. üyesi olma yolunda ilerliyor.

Isvec N A T O 2

2024'te 200 bin deprem konutu hak sahiplerine teslim edilecek 2024'te 200 bin deprem konutu hak sahiplerine teslim edilecek

Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine ilişkin tereddütleri nedeniyle onay sürecini geciktirmişti. Türkiye, bu iki ülkenin PKK ile mücadelede somut adımlar atmasını talep etti. Uzun diplomatik görüşmelerin ardından önce Finlandiya’nın ardından da İsveç’in üyeliğini onayladı.

İsveç’in NATO’ya üyeliği için 188 milletvekili “evet” oyu kullanırken, 6 milletvekili ise “hayır” oyu kullandı. Kararın ardından açıklama yapan İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, “Bugün İsveç için tarihi bir gün. NATO’daki sorumluluklarımızı yerine getirmeye hazırız” dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de bir açıklama yaparak, “Macaristan Parlamentosu’nun kararını memnuniyetle karşılıyorum. İsveç’in aramıza katılışı bizi daha güçlü ve güvenli yapacak” ifadelerini kullandı.

Macaristan ile İsveç arasında yaşanan bazı gerginlikler nedeniyle İsveç’in NATO üyeliği onayı uzamıştı. Macaristan, oylama öncesinde İsveç Başbakanı Kristersson’un Budapeşte’yi ziyaret etmesi şartını öne sürmüştü. Kristersson da 23 Şubat’ta Budapeşte’ye giderek Macar mevkidaşı Viktor Orban ile görüşmüştü.

B 1B Isvece Inis Yapti X 1140X815

Kaynak: defenceturk.net