Jandarma Genel Komutanlığının envanterine dâhil edildi

Jandarma Genel Komutanlığının X hesabından yapılan açıklamada, "Envanterine daima en son teknoloji ile üretilen araç ve malzemeler ekleyen Jandarma Genel Komutanlığımız Strateji ve Dış İlişkiler Başkanlığı koordinesinde Türkiye Yüzyılı’nda da JARMOL (Jandarma Araca Monte Lazer Silah Sistemi) ile gücüne güç katmaya devam ediyor." ifadelerine yer verildi.

JARMOL nedir?
JARMOL, KİRPİ1 aracına entegre bir sistem olup, tehdit olarak değerlendirilen bir unsuru lazer sistemi kullanılarak etkisiz hale getiren 5kw güce sahip silah sistemidir.

Hedefi anında imha edebilir

Harbiyeliler Super Mushshak ile eğitim uçuşlarına başladı Harbiyeliler Super Mushshak ile eğitim uçuşlarına başladı

YUTAM Başkanı Ömer Memoğlu Jandarma Genel Komutanlığımızın envanterine dâhil edilen JARMOL lazer silah sistemi sayesinde olası tehdit algılamalarına karşı muhtemel hedeflere yönelik anında aksiyon alınabileceğini belirtti. Memoğlu, "JARMOL, yani Jandarma Araca Monte Lazer Silah Sistemi KİRPİ1 aracına entegre olarak çalışabiliyor. Jandarma Genel Komutanlığımızın envanterine yakın zamanda dâhil edildi. KİRPİ1 aracına entegrasyonu çerçevesinde olası elektromanyetik harp senaryolarına karşı koymak maksadıyla da aynı sistem içerisine ASELSAN İHTAR KARTAL-2 de entegre edilmiş durumda. Olası elektromanyetik harp saldırılarına karşı koymayı sağlayacak olan İHTAR KARTAL-2 entegrasyonuna ek olarak JARMOL sayesinde olası tehdit algılama durumlarında doğrudan algılanan tehdidi lazer silah sistemi kullanarak imha edebileceğiz. Burada 5kw güce sahip bir lazer silah sisteminden bahsediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Tehdit algılama ve hedefi imha sürecine yeni bir boyut kazandıracak

JARMOL'ün olası tehdit algılamalarını sistem üzerinde yer alan termal ve görünür kameralar sayesinde gerçekleştirdiğini belirten YUTAM Başkanı Ömer Memoğlu, sistemin tehdit algılama ve hedefi imha sürecine ise yeni bir boyut kazandıracağını belirtti. Memoğlu, "Tehdit algılamalarını ve muhtemel müdahale durumunda hesaplamaları ise sistemde yer alan termal kamera, görünür kamera, lazer mesafe ölçer, aydınlatma lazeri ve huzme odaklayıcı ile sağlayabilmekte JARMOL. Sistem Jandarma Genel Komutanlığımızın gücüne güç katacak, KİRPİ1 araçlarımızın kabiliyetlerine kabiliyet katacak. Terörle mücadelede muhtemel hedefleri nefes alış sırasında oluşan sıcaklıktan, korku durumlarında salgılanan adrenalin/noradrenalin hormonlarından, termal kameralar sayesinde ise genel vücut sıcaklığından anında tespit ederek imha edebilir." değerlendirmesinde bulundu.

JARMOL Sistemi
-Termal Kamera
-Görünür Kamera
-Lazer Mesafe Ölçer
-Aydınlatma Lazeri
-Huzme Odaklayıcı

Entegrasyon
JARMOL silah sistemine; Kamera, Radar ve Elektronik Karıştırma-Köreltme özelliklerine sahip ASELSAN İHTAR KARTAL-2 entegre edilmiştir.

Infografik

YUTAM İnfografik_JARMOL

Kaynak: benguturk.com & YUTAM