Japonya, Fransa ve Almanya arasında 30 Mayıs’ta Elektromanyetik Top Teknolojileri İş Birliği İçin İş Tanımı Belgesi’nin imzalandığı belirtildi. Japonya Satın Alma, Teknoloji ve Lojistik Ajansı (ATLA) tarafından yapılan sosyal medya paylaşımında iş birliğinin amacının teknolojinin “erken konuşlandırılması” için çalışmak olduğu ifade edildi.

Japonya, mühimmatları uzun mesafelere fırlatmak için elektromanyetik güç kullanan EMT sistemlerine (Elektromanyetik Top) ilgi duyduğunun sinyallerini uzun zamandır veriyor. Bu bağlamda Japonya’nın katılımı, ATLA’nın elektromanyetik toplar hakkında teknik bilgi edinmek üzere ABD Donanmasına bir araştırmacı gönderdiğini doğrulamasıyla gerçekleşti.

The Japan Times tarafından yapılan habere göre ATLA, geçen yıl Kasım ayında ABD Donanması’na bağlı bir araştırma enstitüsüne araştırma görevlisi olarak bir teknik yetkili gönderdi. Bu görevlendirme sırasında yetkili, elektromanyetik silahların geliştirilmesinde görev almış kişileri dinliyor ve tesislerde incelemelerde bulunuyor. Aynı zamanda gazeteye konuşan üst düzey bir ajans yetkilisi, “Öğrenilecek çok şey var çünkü araştırmalara çok para yatırıldı ve birçok prototip yapıldı.” ifadelerini kullanmakta.

Bununla birlikte Japonya, Avrupa Birliği’nin Savunma Araştırmaları Hazırlık Eylemi (PADR) araştırma programının bir parçası olarak PILUM projesini (Elektromanyetik Top Kullanarak Uzun Menzilli Etkileri Artırılmış Mühimmatlar) koordine etmek üzere seçilen Saint-Louis’deki Fransız-Alman Araştırma Enstitüsü (ISL) başta olmak üzere Avrupa’da yürütülen çalışmalarla da ilgilenmektedir. Aynı zamanda elektromanyetik silahların Japonya’nın Avrupa’daki tek ilgi alanı olmadığını, yakın zamanda Avrupa MALE İHA programı Eurodrone’da gözlemci statüsü edindiğini de belirtmek gerek.

Bahsi geçen elektromanyetik top, kara ve gemi karşıtı saldırıların yanı sıra füze engellemede kullanılmak üzere araçlara ve gemilere monte edilmesi bekleniyor. Ancak atış hassasiyetinin arttırılması ve silahın küçültülmesi konusunda zorluklar devam etmektedir.

Indir 4 1140X800

Paraguay’dan A-29 Super Tucano uçağı tedariki Paraguay’dan A-29 Super Tucano uçağı tedariki

BAE Systems’in geliştirdiği Elektromanyetik Top

Kaynak: defenceturk.net