Türk kültürünü korumaya ve sürdürmeye yönelik kutlamalar yapan Kazakistan, 21 Mart Nevruz Bayramı yaklaşırken Ulusal Giyim Günü'nü de unutmadı. Kazak Türkleri, 18 Mart 2024 tarihinde Kazakistan'ın geleneksel desenlerini barındıran kıyafet ve aksesuarlarla coşkulu bir şenlik düzenledi.

KAZAKİSTAN ASKERLERİ, GELENEKSEL ÜNİFORMALARLA SAHNE PERFORMANSI SERGİLEDİ

Şenlik kapsamında çok sayıda stand kurulurken, çeşitli yarışmalar icra edildi. Jambıl bölgesinde Kara Kuvvetlerine bağlı askerler, Kazakistan savaşçılarının giydiği geleneksel üniformalarla tiyatro gösteri sahneledi. Kazakistan Kara Kuvvetleri Komutanlığı Basın Servisi Başkanı Yarbay Dina Mukharinova, "Almatı tiyatrolarından birinden ödünç alınan hanların ve batirlerin (savaşçıların) kıyafetleri, genç askerlerin tanıdık savaşçı imajını korurken kendilerini gerçek batirler gibi hissetmelerine izin verdi" yorumunda bulundu. 

Kazak Askerler 1710921874 875

GELENEKSEL KIYAFETLER TÜRKLERİN YAŞAM TARZININ İZLERİ TAŞINIYOR

Öte yandan Karaganda'da öğrenciler Kazak kültürünün izlerini taşıyan elbiselerle defile düzenledi. Etkinliğe Kazakistan Halk Meclisi üyeleri ve etnokültürel dernekler katıldı. Halk Meclisi üyesi Aitzhan Kişkintayev, “Göçebe halkımız, atalarımız, yılın zorlu zamanlarını ve göçebe yaşam tarzının koşullarını göz önünde bulundurarak giyimin her unsurunu en ince ayrıntısına kadar düşünmüşlerdir. Bir kadın, bir anne ve bir büyükanne olarak, tüm ulusal kıyafetlerin üreme sağlığını korumayı amaçladığını vurgulamak istiyorum; her şey sizi sıcak ve rahat hissettirmeyi amaçlıyor” değerlendirmesini yaptı. 

Taki Fuari 1710921856 609

KAZAK DESENLERİNİ TAŞIYAN KIYAFETLER İLGİ ODAĞI OLDU

Aliyev kararı imzaladı: Türkiye-Azerbaycan Üniversitesi kurulacak Aliyev kararı imzaladı: Türkiye-Azerbaycan Üniversitesi kurulacak

Yakın zamanda Kazakistan'da geleneksel giyimin geniş kitlelerde birer furya haline geldiği vurgulanıyor. Yerel şirketlerde Kazak Türklerin her cuma geleneksel kıyafetlerle işe gittikleri belirtiliyor. Öte yandan Kazakistan'ın ünlü tasarımcısı ve gazetecisi Dinara Satzhan ulusal kıyafetlerin hem ülke genelinde hem de yurt dışında satışının arttığını aktarıyor. 

Kaynak: QHA