Bu yıl 5. gerçekleştirilecek olan Dünya Göçebe Oyunları'nın hazırlıkları devam ediyor. 8-14 Eylül 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilecek oyunları takip etmek isteyen ziyaretçiler şimdiden bilet ve tur satın almaya başladı.

100 ülkeden 3 binden fazla sporcunun yer almasının planlandığı 2024 Dünya Göçebe Oyunları Hazırlık ve Düzenleme Komitesi Başkanı Nail Nurov, Kazinform Haber Ajansına yaptığı açıklamada, büyük etkinliğe yönelik hazırlıkların ardındaki ayrıntıları açıkladı.

5. DÜNYA GÖÇEBE OYUNLARI İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

Nurov, Komitenin oyunlara kapsamlı bir şekilde hazırlandığını, Astana'daki altyapının yeniden inşasından lojistik, konaklama ve oyun katılımcılarına yiyecek-içecek sağlanmasına kadar tüm detayları önceden düşünerek hazırlandığını bildirdi. Bazı aksaklıkların bulunduğunu söyleyen Nurov, bunların organizatörler tarafından aşılabilecek zorluklar olarak algılandığını kaydetti.

TDT Sosyal Politikadan Sorumlu Bakanlar Toplantısı'nın ilki İstanbul'da yapıldı TDT Sosyal Politikadan Sorumlu Bakanlar Toplantısı'nın ilki İstanbul'da yapıldı

Etkinliğin organizasyonun bir buçuk yıl önce başladığını söyleyen Nurov, her ülkeyi tek bir milli takımın temsil edeceğini ve program kapsamında 20 rekabetçi ve 10 gösteri sporu planlandığını belirtti.

Bu doğrultuda Astana'daki Dünya Göçebe Oyunları'nın spor programında at yarışı, milli güreş, geleneksel entelektüel oyunlar, dövüş sanatları, geleneksel okçuluk, yırtıcı kuşlarla milli avcılık, halk oyunları ve etnik sporlara yer verilecek.

Başkan Nurov ayrıca oyunlarda yalnızca rekabetçi etkinliklerin yer almayacağını, aynı zamanda yurt inşası, halk müziği ve dans gösterileri gibi göçebe mirasını kutlayan kültürel sergiler ve etkinlikler de sunulacağını kaydetti.

Nurov, Astana'da herkesin Kazak halkının kültür ve geleneklerini tanıyabileceği Göçebe Evren etno-köyünün açılacağını da sözlerine ekledi.

Kazak ve yabancı turistlerin spor müsabakaları ve kültürel etkinliklere katılabileceği köyün, 30 bine kadar kişiyi misafir edebileceğini kaydeden Nurov, maçlar sırasında taraftarlara yönelik farklı interaktif etkinlikler gerçekleştirileceğini belirtti.

Nurov son olarak, Kazakistan'a gidemeyenlerin maçları canlı yayınla izleme şansına sahip olacağını açıkladı.