Kazakistan Başbakanı Alikhan Smailov ile Dünya Bankası Orta Asya Bölgesel Direktörü Tatyana Proskuryakova arasında 16 Ocak’ta bir görüşme gerçekleşti. Görüşmede ekonomik kalkınma, dijitalleşmenin uygulanması ve çevrenin korunması alanında ortak projelerin yürütülmesi konuları değerlendirildi.

Görüşmede Proskuryakova’nın "Dünya Bankası, Kazakistan'ın bölgedeki lider konumunu daha da güçlendirmesini bekliyor" dediği kaydedildi.

Avrupa Parlamentosu Azerbaycan'ı tehdit etti Avrupa Parlamentosu Azerbaycan'ı tehdit etti

bank-3-1705392192-682

2023 Ağustos tarihinde yapılan müzakereler ışığında Dünya Bankası ülkede yeni projelerin hazırlıklarını artırdı. Proskuryakova  "Bütün Orta Asya ülkelerine güzel bir örnek olacağını düşünüyorum. Kazakistan'ın bölgesel lider olarak rolünün güçleneceğine inanıyorum" dedi.

bank-1-1705392207-703

48 ORTAK PROJE HAYATA GEÇTİ

Kazakistan Başbakanı Alihan İsmailov, Dünya Bankası ile 30 yıldan fazla süredir işbirliği halinde olduklarını ve 8 milyar dolar değerinde 48 ortak projenin hayata geçtiğini ifade etti. Halihazırda 6 aktif projenin de devam ettiğini belirten İsmailov, "Kazakistan hükûmeti Dünya Bankası ile işbirliğini daha da derinleştirmeye kararlıdır" dedi.

Editör: Haber Merkezi